Spotkania z przedszkolakami w bibliotece – to nadzieja, że najmłodsze pokolenie lub choćby jego część będzie poszukiwać aktywnie wartości życiowych i rozrywki w książce.  To, że najmłodsi czytelnicy bardzo zainteresowani są literaturą i chętnie ją interpretują ( chociaż nie są w tego jeszcze  świadomi), świadczy  liczba maluszków już 2 –letnich , które są czytelnikami raculskiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej z/s w Zawadzie. Częstymi gośćmi w bibliotece są przedszkolaki z Gminnego Oddziału Przedszkola w Raculi. 21 listopada grupa 3 i 4 latków    odwiedziła bibliotekę, aby poznać literacką twórczość Juliana Tuwima, skierowaną do najmłodszych.  Grupa młodsza gościła tu po raz pierwszy – było więc to spotkanie zapoznawcze  z biblioteką, jej księgozbiorem, regulaminem wypożyczeń oraz przytulnym kącikiem dla dzieci i młodzieży. Jako, że rok 2013 został ogłoszony przez Sejm RP „Rokiem Juliana Tuwima” nie mogło zabraknąć  chociażby   Jego słynnego „Kotka”. Na pytanie kim był Julian Tuwim większość z nas odpowie z pewnością, że to autor wielu wspaniałych, błyskotliwych wierszy dla dzieci jak: „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, czy „Słoń Trąbalski” lub „Ptasie radio”. Julian Tuwim to po prostu towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością czytały lub słuchały jego utwory.

Po wysłuchaniu wierszyka  „Kotek” dzieci opowiadały o tym , co lubią jeść te zwierzęta , jak się zachowują i jakie kocie imiona znają. Bibliotekarka przygotowała wizerunki sławnych kotów z bajek i kreskówek i jakie było jej zdziwienie, kiedy maluchy po kolei chórem zgadywały: „To Garfield! A to Tom! O i kot Boba Budowniczego! Zagadki wcale nie były trudne a kolejne zadanie - stworzenie własnego „kotka” z pojedynczych elementów jak: ogon, pyszczek, uszka, obroża, łapki przednie i tylne no i oczywiście długi ogon - też nie było kłopotliwe. W razie potrzeby panie przedszkolanki  i bibliotekarka służyły pomocą, bo praca  z klejem „ciągnie się” w nieskończoność. Na koniec trzeba było pokolorować zwierzaki według własnego pomysłu i gotowe! A na koniec pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników wraz z własnymi kotami, a było ich ponad 20!

Do zobaczenia w Bibliotece!

fot. 1 Grupa 4 latków prezentuje swoje dzieła.

fot.2 Młodsza grupa- 3 latki po raz pierwszy z wizytą w bibliotece - ich kotki wymagały więcej pracy i     pomocy dorosłych

fot. 3 Praca wre... Powstają piękne koty

fot. 4 Zaangażowanie maluchów godne podziwu