W ostatnim czasie odbyły się kolejne spotkania w ramach Dyskusyjnego Kluby Książki. Bibliotekarz Raculi odwiedził tamtejsze przedszkole. Dzieci mogły usłyszeć kilka bajek przygotowanych specjalnie dla nich. Przedszkolaki poznały historię słonika, który odłączył się od stada. Następnie maluchy miały okazję dowiedzieć się, czy dzieci to koszmarne zwierzątka domowe.

Ponadto, w ramach obchodu Dnia Pluszowego Misia, dzieci wysłuchały historyjek najbardziej popularnego misia, jakim jest Kubuś Puchatek.

 

Już niebawem odbędzie się kolejne spotkanie przedszkolaków z bibliotekarką   
w Raculi. Tym razem dzieci zostały zaproszone do biblioteki, by dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega praca bibliotekarki, jak wygląda biblioteka, a także jakie książki się
w niej znajdują.

Przedszkolaki będą także miały okazję wzięcia udziału w mikołajkowych warsztatach plastycznych, które zostaną przygotowane przez Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze, Filię w Raculi.

 

 


Dnia 17.09.2018 w ramach współpracy przedszkola i biblioteki odbyło się czytanie bajek najmłodszym przedszkolakom w Raculi.

Biblioteka przygotowała dla grupy "Misiaków" dwie bajki. Pierwsza z nich opowiadała o misiu, który nie chciał iść do przedszkola oraz o przyjaźni, która w życiu jest najważniejsza. Natomiast druga bajka to historia misia, który nie miał ochoty nawiązać sąsiedzkiej relacji z królikami, które wprowadziły się do domku obok. Misiowi doskwierała samotność, wobec tego zaprzyjaźnił się z króliczą rodziną.

Zajęcia odbyły się w ramach comiesięcznych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki oraz projektu edukacyjnego przedszkola "Mały miś w świecie wielkiej literatury".


 


 

Krótko przed Bożym Narodzeniem (19 grudnia) przedszkolaki (grupa Misia Yogi) odwiedziły  drugi raz w tym miesiącu Bibliotekę w Raculi. Za pierwszym razem w poszukiwaniu św. Mikołaja i aby posłuchać opowieści i niezwykłej historii o Mikołaju. Tym razem maluchy uczestniczyły w warsztatach tworzenia kartek świątecznych. 4- latki z pomocą pań nauczycielek i bibliotekarki wykonały bardzo oryginalne świąteczne karnety. Podczas tworzenia prac dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Część elementów została wcześniej przygotowana przez dorosłych jak: szablon z napisem Wesołych Świąt i tekst z bożonarodzeniowymi  życzeniami. Kompozycję kartek maluchy wymyśliły same i tym sposobem powstało ponad 20 różnorakich kartek (kilkoro dzieci wykonało nawet więcej niż jedną).

Mamy nadzieję, że życzenia  świąteczne w tak pięknej oprawie dotarły do adresatów. Zajęcia odbyły się w ramach comiesięcznych spotkań  klubu DKK.

 

 

 

Przedszkolaki  z  Raculi  po raz kolejny odwiedziły filię Biblioteki. Tym razem spotkanie miało miejsce 24 listopada a jego hasłem był „Kubuś Puchatek”. Dzieci poznały historię powstania niezwykłej opowieści o Krzysiu i jego misiu o małym rozumku.  Bajka o Kubusiu Puchatku jest już całkiem wiekowa, z tego powodu można było zobaczyć podczas prezentacji multimedialnej jak wyglądał Krzyś jako mały chłopiec i jego tata, czyli autor historyjki. Pluszowe pierwowzory bohaterów bajki wzbudzały u dzieci nie lada zainteresowanie. Kolejnym elementem spotkania były zagadki Kubusia Puchatka i tworzenie kubusiowej książeczki. Bibliotekarz rozdał dzieciom kolorowanki, które należało pokolorować i dorysować elementy dodatkowe, tak by powstało tło do rysunku i powstała jakaś przygoda z udziałem przyjaciół Kubusia Puchatka.  Zadanie było bardzo pracochłonne, gdyż wymagało pomysłowości i dużego wysiłku. Efektem pracy była książeczka z przygodami Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, która powstała podczas spotkania. Książka powędrowała na krótki czas do przedszkola, ale obecnie mieszka w Bibliotece i służy wszystkim małym czytelnikom.

   

 

 

 

 

 

Zbliża się Boże Narodzenie. W Bullerbyn dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach.

Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki – jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej, i jedną dla dziadziusia. W powietrzu unosi się zapach pierników, laku do lakowania prezentów i wszystko jest tak piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia... Najbardziej znane polskim dzieciom szwedzkie dzieci – Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin – wprowadzają nas w klimat szwedzkich świąt, trochę podobnych, a trochę różnych od naszych, ale przede wszystkim przeżywanych przez dzieci z równie wielkim zaangażowaniem, oczekiwaniem i radością.

„Boże Narodzenie w Bullerbyn” to opowiadanie, którego nie znajdziemy w znanej wszystkim książce „Dzieci z Bullerbyn”, ale to ten sam charakterystyczny styl narracji, ta sama niezwykła atmosfera maleńkiej szwedzkiej wsi, a przede wszystkim: Lisa, Anna, Britta, Kerstin oraz Lasse, Bosse i Olle. O Bożym Narodzeniu opowiada Lisa i jak zwykle robi to tak, że od razu chce się wszystko rzucić i jechać do Bullerbyn.

Tym razem do zasypanego śniegiem, pachnącego lasem, piernikami i lakiem do prezentów. Do Bullerbyn, w którym wszyscy obdarowują się prezentami, wspólnie świętują i cieszą się zimą. Gdzie tatusiowie czytają o nowonarodzonym Jezusie, gdzie rozbrzmiewa „Cicha noc” i szarym świtem, oświetlając sobie drogę pochodniami, saniami jedzie się do kościoła na poranną mszę. Choć opowiadanie jest bardzo krótkie, ma w sobie bardzo dużo ciepła i uroku, a także atmosfery bajki dzięki dużym i kolorowym, trochę staroświeckim ilustracjom Ilon Wikland. Właśnie zainspirowani tym opowiadaniem postanowiliśmy wczuć się w atmosferę przedświątecznych przygotowań i podczas trzech kolejnych spotkań staraliśmy się samodzielnie wykonać gwiazdkę – jak się później okazało: bardzo pracochłonną metodą wikliny papierowej. Z sześciu niepozornych rurek gazetowych wywiązaliśmy prawdziwe cuda, które ozdobią nie jedną choinkę. Wspaniała zabawa i radość tym większa, ze nikt nie spodziewał się takiego efektu!

 

 

"Boże Narodzenie w Bullerbyn"

Autor: Astrid Lindgren

Ilustracje: Ilon Wikland

 

 

 

fot. 1 Bożonarodzeniowe papierowe gwiazdeczki

fot.2 Ku pamięci, czyli o tradycjach Bożego Narodzenia w Szwecji

fot. 3 Przylepski DKK- klasa III b z PSP w Przylepie z wychowawczynią p. M. Olszewską

 

 

 

 

Więcej artykułów…