Dnia 17.09.2018 w ramach współpracy przedszkola i biblioteki odbyło się czytanie bajek najmłodszym przedszkolakom w Raculi.

Biblioteka przygotowała dla grupy "Misiaków" dwie bajki. Pierwsza z nich opowiadała o misiu, który nie chciał iść do przedszkola oraz o przyjaźni, która w życiu jest najważniejsza. Natomiast druga bajka to historia misia, który nie miał ochoty nawiązać sąsiedzkiej relacji z królikami, które wprowadziły się do domku obok. Misiowi doskwierała samotność, wobec tego zaprzyjaźnił się z króliczą rodziną.

Zajęcia odbyły się w ramach comiesięcznych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki oraz projektu edukacyjnego przedszkola "Mały miś w świecie wielkiej literatury".


 


 

Krótko przed Bożym Narodzeniem (19 grudnia) przedszkolaki (grupa Misia Yogi) odwiedziły  drugi raz w tym miesiącu Bibliotekę w Raculi. Za pierwszym razem w poszukiwaniu św. Mikołaja i aby posłuchać opowieści i niezwykłej historii o Mikołaju. Tym razem maluchy uczestniczyły w warsztatach tworzenia kartek świątecznych. 4- latki z pomocą pań nauczycielek i bibliotekarki wykonały bardzo oryginalne świąteczne karnety. Podczas tworzenia prac dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Część elementów została wcześniej przygotowana przez dorosłych jak: szablon z napisem Wesołych Świąt i tekst z bożonarodzeniowymi  życzeniami. Kompozycję kartek maluchy wymyśliły same i tym sposobem powstało ponad 20 różnorakich kartek (kilkoro dzieci wykonało nawet więcej niż jedną).

Mamy nadzieję, że życzenia  świąteczne w tak pięknej oprawie dotarły do adresatów. Zajęcia odbyły się w ramach comiesięcznych spotkań  klubu DKK.

 

 

 

Przedszkolaki  z  Raculi  po raz kolejny odwiedziły filię Biblioteki. Tym razem spotkanie miało miejsce 24 listopada a jego hasłem był „Kubuś Puchatek”. Dzieci poznały historię powstania niezwykłej opowieści o Krzysiu i jego misiu o małym rozumku.  Bajka o Kubusiu Puchatku jest już całkiem wiekowa, z tego powodu można było zobaczyć podczas prezentacji multimedialnej jak wyglądał Krzyś jako mały chłopiec i jego tata, czyli autor historyjki. Pluszowe pierwowzory bohaterów bajki wzbudzały u dzieci nie lada zainteresowanie. Kolejnym elementem spotkania były zagadki Kubusia Puchatka i tworzenie kubusiowej książeczki. Bibliotekarz rozdał dzieciom kolorowanki, które należało pokolorować i dorysować elementy dodatkowe, tak by powstało tło do rysunku i powstała jakaś przygoda z udziałem przyjaciół Kubusia Puchatka.  Zadanie było bardzo pracochłonne, gdyż wymagało pomysłowości i dużego wysiłku. Efektem pracy była książeczka z przygodami Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, która powstała podczas spotkania. Książka powędrowała na krótki czas do przedszkola, ale obecnie mieszka w Bibliotece i służy wszystkim małym czytelnikom.

   

 

 

 

 

 

Zbliża się Boże Narodzenie. W Bullerbyn dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach.

Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki – jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej, i jedną dla dziadziusia. W powietrzu unosi się zapach pierników, laku do lakowania prezentów i wszystko jest tak piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia... Najbardziej znane polskim dzieciom szwedzkie dzieci – Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin – wprowadzają nas w klimat szwedzkich świąt, trochę podobnych, a trochę różnych od naszych, ale przede wszystkim przeżywanych przez dzieci z równie wielkim zaangażowaniem, oczekiwaniem i radością.

„Boże Narodzenie w Bullerbyn” to opowiadanie, którego nie znajdziemy w znanej wszystkim książce „Dzieci z Bullerbyn”, ale to ten sam charakterystyczny styl narracji, ta sama niezwykła atmosfera maleńkiej szwedzkiej wsi, a przede wszystkim: Lisa, Anna, Britta, Kerstin oraz Lasse, Bosse i Olle. O Bożym Narodzeniu opowiada Lisa i jak zwykle robi to tak, że od razu chce się wszystko rzucić i jechać do Bullerbyn.

Tym razem do zasypanego śniegiem, pachnącego lasem, piernikami i lakiem do prezentów. Do Bullerbyn, w którym wszyscy obdarowują się prezentami, wspólnie świętują i cieszą się zimą. Gdzie tatusiowie czytają o nowonarodzonym Jezusie, gdzie rozbrzmiewa „Cicha noc” i szarym świtem, oświetlając sobie drogę pochodniami, saniami jedzie się do kościoła na poranną mszę. Choć opowiadanie jest bardzo krótkie, ma w sobie bardzo dużo ciepła i uroku, a także atmosfery bajki dzięki dużym i kolorowym, trochę staroświeckim ilustracjom Ilon Wikland. Właśnie zainspirowani tym opowiadaniem postanowiliśmy wczuć się w atmosferę przedświątecznych przygotowań i podczas trzech kolejnych spotkań staraliśmy się samodzielnie wykonać gwiazdkę – jak się później okazało: bardzo pracochłonną metodą wikliny papierowej. Z sześciu niepozornych rurek gazetowych wywiązaliśmy prawdziwe cuda, które ozdobią nie jedną choinkę. Wspaniała zabawa i radość tym większa, ze nikt nie spodziewał się takiego efektu!

 

 

"Boże Narodzenie w Bullerbyn"

Autor: Astrid Lindgren

Ilustracje: Ilon Wikland

 

 

 

fot. 1 Bożonarodzeniowe papierowe gwiazdeczki

fot.2 Ku pamięci, czyli o tradycjach Bożego Narodzenia w Szwecji

fot. 3 Przylepski DKK- klasa III b z PSP w Przylepie z wychowawczynią p. M. Olszewską

 

 

 

 

 

Stacja Tuwimowo  zaprasza

Uwaga, uwaga!

Tu stacja Tuwimowo! Na torze MAGIA przy peronie POEZJA

stoi pociąg do stacji DZIECIŃSTWO RADOSNE.

Pociąg odjeżdża w dowolnej chwili, a zatrzymuje się tam,

gdzie sobie życzą podróżni.

Pociąg prowadzi wyłącznie wagony pierwszej klasy z widokami

na przeszłość, przyszłość oraz na obłoki.

Proszę wsiadać, drzwi zamykać, oczy i uszy otwierać szeroko.

Odjazd!!!

 

 

Z okazji obchodów Roku Tuwima biblioteka w Zawadzie zorganizowała dla dzieci z miejscowego przedszkola cykl zajęć pt. „Stacja Tuwimowo”. W naszych cyklicznych spotkaniach dzieci zapoznały się z najbardziej znanymi i cenionymi wierszami, takimi jak: Lokomotywa, Rzepka, Okulary, Kotek, Ptasie radio. Po wspólnym czytaniu wierszy przyszedł czas na zabawę. Dzieci uzupełniały brakujące rymy, doskonale wiedziały też, ile wagonów było podoczepianych do lokomotywy i co się w nich mieściło. Razem bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki w  pociąg, który jechał przez krainę baśni. Propozycją, która zapewniła małym uczestnikom fantastyczną zabawę było wspólne wykonanie ilustracji do wiersza „Lokomotywa”, z których następnie powstała książeczka, którą można oglądać w bibliotece. Najmłodsi przyprowadzają do biblioteki rodziców, dziadków, rodzeństwo i z dumą prezentują efekt swojej pracy.  Z pewnością  na kolejnych spotkaniach  dla najmłodszych, wybierzemy się ponownie w podróż po ”cudownej i zabawnej krainie” najpiękniejszych wierszy tego wybitnego poety.

 

  

                              fot. 1 Czym tu zapełnić wagony?

                            fot. 2 Rysujemy portrecik kotka

                       

                      fot.3 Jedzie pociąg z daleka...

    fot. 4 Wszyscy jesteśmy ilustratorami

  

                                              

Więcej artykułów…