Dyskusyjny Klub Książki

 

Krótko przed Bożym Narodzeniem (19 grudnia) przedszkolaki (grupa Misia Yogi) odwiedziły  drugi raz w tym miesiącu Bibliotekę w Raculi. Za pierwszym razem w poszukiwaniu św. Mikołaja i aby posłuchać opowieści i niezwykłej historii o Mikołaju. Tym razem maluchy uczestniczyły w warsztatach tworzenia kartek świątecznych. 4- latki z pomocą pań nauczycielek i bibliotekarki wykonały bardzo oryginalne świąteczne karnety. Podczas tworzenia prac dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Część elementów została wcześniej przygotowana przez dorosłych jak: szablon z napisem Wesołych Świąt i tekst z bożonarodzeniowymi  życzeniami. Kompozycję kartek maluchy wymyśliły same i tym sposobem powstało ponad 20 różnorakich kartek (kilkoro dzieci wykonało nawet więcej niż jedną).

Mamy nadzieję, że życzenia  świąteczne w tak pięknej oprawie dotarły do adresatów. Zajęcia odbyły się w ramach comiesięcznych spotkań  klubu DKK.

 

 

 

Przedszkolaki  z  Raculi  po raz kolejny odwiedziły filię Biblioteki. Tym razem spotkanie miało miejsce 24 listopada a jego hasłem był „Kubuś Puchatek”. Dzieci poznały historię powstania niezwykłej opowieści o Krzysiu i jego misiu o małym rozumku.  Bajka o Kubusiu Puchatku jest już całkiem wiekowa, z tego powodu można było zobaczyć podczas prezentacji multimedialnej jak wyglądał Krzyś jako mały chłopiec i jego tata, czyli autor historyjki. Pluszowe pierwowzory bohaterów bajki wzbudzały u dzieci nie lada zainteresowanie. Kolejnym elementem spotkania były zagadki Kubusia Puchatka i tworzenie kubusiowej książeczki. Bibliotekarz rozdał dzieciom kolorowanki, które należało pokolorować i dorysować elementy dodatkowe, tak by powstało tło do rysunku i powstała jakaś przygoda z udziałem przyjaciół Kubusia Puchatka.  Zadanie było bardzo pracochłonne, gdyż wymagało pomysłowości i dużego wysiłku. Efektem pracy była książeczka z przygodami Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, która powstała podczas spotkania. Książka powędrowała na krótki czas do przedszkola, ale obecnie mieszka w Bibliotece i służy wszystkim małym czytelnikom.

   

 

 

 

 

 

Zbliża się Boże Narodzenie. W Bullerbyn dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach.

Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki – jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej, i jedną dla dziadziusia. W powietrzu unosi się zapach pierników, laku do lakowania prezentów i wszystko jest tak piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia... Najbardziej znane polskim dzieciom szwedzkie dzieci – Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin – wprowadzają nas w klimat szwedzkich świąt, trochę podobnych, a trochę różnych od naszych, ale przede wszystkim przeżywanych przez dzieci z równie wielkim zaangażowaniem, oczekiwaniem i radością.

„Boże Narodzenie w Bullerbyn” to opowiadanie, którego nie znajdziemy w znanej wszystkim książce „Dzieci z Bullerbyn”, ale to ten sam charakterystyczny styl narracji, ta sama niezwykła atmosfera maleńkiej szwedzkiej wsi, a przede wszystkim: Lisa, Anna, Britta, Kerstin oraz Lasse, Bosse i Olle. O Bożym Narodzeniu opowiada Lisa i jak zwykle robi to tak, że od razu chce się wszystko rzucić i jechać do Bullerbyn.

Tym razem do zasypanego śniegiem, pachnącego lasem, piernikami i lakiem do prezentów. Do Bullerbyn, w którym wszyscy obdarowują się prezentami, wspólnie świętują i cieszą się zimą. Gdzie tatusiowie czytają o nowonarodzonym Jezusie, gdzie rozbrzmiewa „Cicha noc” i szarym świtem, oświetlając sobie drogę pochodniami, saniami jedzie się do kościoła na poranną mszę. Choć opowiadanie jest bardzo krótkie, ma w sobie bardzo dużo ciepła i uroku, a także atmosfery bajki dzięki dużym i kolorowym, trochę staroświeckim ilustracjom Ilon Wikland. Właśnie zainspirowani tym opowiadaniem postanowiliśmy wczuć się w atmosferę przedświątecznych przygotowań i podczas trzech kolejnych spotkań staraliśmy się samodzielnie wykonać gwiazdkę – jak się później okazało: bardzo pracochłonną metodą wikliny papierowej. Z sześciu niepozornych rurek gazetowych wywiązaliśmy prawdziwe cuda, które ozdobią nie jedną choinkę. Wspaniała zabawa i radość tym większa, ze nikt nie spodziewał się takiego efektu!

 

 

"Boże Narodzenie w Bullerbyn"

Autor: Astrid Lindgren

Ilustracje: Ilon Wikland

 

 

 

fot. 1 Bożonarodzeniowe papierowe gwiazdeczki

fot.2 Ku pamięci, czyli o tradycjach Bożego Narodzenia w Szwecji

fot. 3 Przylepski DKK- klasa III b z PSP w Przylepie z wychowawczynią p. M. Olszewską

 

 

 

 

 

Stacja Tuwimowo  zaprasza

Uwaga, uwaga!

Tu stacja Tuwimowo! Na torze MAGIA przy peronie POEZJA

stoi pociąg do stacji DZIECIŃSTWO RADOSNE.

Pociąg odjeżdża w dowolnej chwili, a zatrzymuje się tam,

gdzie sobie życzą podróżni.

Pociąg prowadzi wyłącznie wagony pierwszej klasy z widokami

na przeszłość, przyszłość oraz na obłoki.

Proszę wsiadać, drzwi zamykać, oczy i uszy otwierać szeroko.

Odjazd!!!

 

 

Z okazji obchodów Roku Tuwima biblioteka w Zawadzie zorganizowała dla dzieci z miejscowego przedszkola cykl zajęć pt. „Stacja Tuwimowo”. W naszych cyklicznych spotkaniach dzieci zapoznały się z najbardziej znanymi i cenionymi wierszami, takimi jak: Lokomotywa, Rzepka, Okulary, Kotek, Ptasie radio. Po wspólnym czytaniu wierszy przyszedł czas na zabawę. Dzieci uzupełniały brakujące rymy, doskonale wiedziały też, ile wagonów było podoczepianych do lokomotywy i co się w nich mieściło. Razem bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki w  pociąg, który jechał przez krainę baśni. Propozycją, która zapewniła małym uczestnikom fantastyczną zabawę było wspólne wykonanie ilustracji do wiersza „Lokomotywa”, z których następnie powstała książeczka, którą można oglądać w bibliotece. Najmłodsi przyprowadzają do biblioteki rodziców, dziadków, rodzeństwo i z dumą prezentują efekt swojej pracy.  Z pewnością  na kolejnych spotkaniach  dla najmłodszych, wybierzemy się ponownie w podróż po ”cudownej i zabawnej krainie” najpiękniejszych wierszy tego wybitnego poety.

 

  

                              fot. 1 Czym tu zapełnić wagony?

                            fot. 2 Rysujemy portrecik kotka

                       

                      fot.3 Jedzie pociąg z daleka...

    fot. 4 Wszyscy jesteśmy ilustratorami

  

                                              

 

Kolejny raz przedszkolaki odwiedziły bibliotekę w Raculi. Drugie spotkanie z poezją Juliana Tuwima miało miejsce 3 grudnia. Tym razem motywem przewodnim stała się komunikacja miejska, czyli pociąg. Słynny utwór Juliana Tuwima „Lokomotywa” , który został odczytany przez bibliotekarkę stał się doskonałym narzędziem do pracy plastycznej. Dzieci otrzymały szablon lokomotywy parowej wraz z dziesięcioma wagonikami, który zapełniały się kolejno ”bagażem”: krowami., końmi, słoniami, kuframi, żyrafami, stołami, szafami oraz fortepianami, czyli obrazkami z przedmiotami i zwierzętami, które ciągnęła słynna lokomotywa pana Tuwima.

      Zabawa była zdaje się znakomita, bo wspólnie grupa stworzyła tuwimowski pociąg, który zabrała ze sobą do przedszkola. Każdy mógł się poczuć choćby na chwilę zawiadowcą stacji mając na głowie autentyczną czapkę kolejarza i lizak, dający znak do odjazdu. Warto wspomnieć, że wśród najmłodszych było spora gromadka, która znała na pamięć utwór Juliana Tuwima i pięknie go recytowała razem z bibliotekarką. Zachęcamy do czytania najmłodszym pociechom, bo naprawdę to lubią!

 

 

 

fot. 1-2 Mali goście w bibliotece podczas tworzenia lokomotywy

fot. 2 Uczestnicy spotkania prezentują swoje dzieło- efekt uważnego słuchania

Więcej artykułów…