W dniu 2 października br. Gminna Biblioteka Publiczna w Zawadzie zorganizowała spotkanie autorskie dla dzieci z klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej w Zawadzie. Zaproszonym gościem była pani Barbara Stenka autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży (m.in. „Oj,Hela!”, ”Hela i zajęcia pozaszkolne”, ”Masło przygodowe”, „Akcja chłopaki”, „Piosenki Stenki”) oraz scenariuszy teatralnych i kabaretowych. Na początku spotkania pisarka opowiadała dzieciom o tym jak rozpoczęła się jej przygoda z książką, o swoich zainteresowaniach i sposobach zdobywania pomysłów na nowe książki. Autorka czytała z pomocą uczniów fragmenty swoich książek i wierszy, była także ruchoma wystawa ilustracji do książki „Masło przygodowe”. Niejednokrotnie zgromadzeni na spotkaniu uczniowie wybuchali śmiechem – słuchając o dziwnych i czasem nieprawdopodobnych przygodach bohaterów książek. Podczas spotkania pani Barbara wykazała się ogromną cierpliwością i chętnie odpowiadała na wszystkie pytania zadawane przez dzieciaki, a było ich naprawdę wiele. Można było także zakupić książki i otrzymać autograf z dedykacją, co wytrwalsi zdobyli nawet po kilka (dla mamy, siostry, kuzyna …) Nie lada wydarzeniem była obecność podczas spotkania panów z  kamerą telewizyjną i to najprawdziwszą! (krótką relację można było obejrzeć w TVP Gorzów Wlkp.).

Na zakończenie spotkania autorka otrzymała od uczniów zbiór własnoręcznie wykonanych ilustracji do popularnej książki swojego autorstwa „Oj, Hela!”.

Spotkanie autorskie było realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Z książką na walizkach”, którego celem jest  popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z małych miejscowości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filia biblioteczna w Raculi 7 czerwca miała przyjemność gościć Panią Roksanę Jędrzejewską –Wróbel. Autorką ponad 20 książek dla dzieci, która jest polonistką,  mieszka w Gdańsku, uwielbia morze, podróże i taniec. Lubi rozmawiać z ludźmi i opowiadać historie, o czym mogliśmy przekonać się podczas spotkania.

 

Pisarka przybyła na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami w ramach spotkań klubu DKK. W spotkaniu uczestniczyły grupy 5- i 6-latków z Przedszkola w Raculi. Pisarka zapoznała dzieci ze swoją twórczością i przeczytała fragmenty pamiętnika bohaterki swojej książki „ Florka – z pamiętnika ryjówki”. Przeczytana lektura zachęciła dzieci do dyskusji na temat jej treści. Dowiedziały się, co to jest pamiętnik i jak można go samemu stworzyć np. na „Dzień Ojca” i sprawić mu tym samym ogromną przyjemność.  Najbardziej podobała się jednak śliczna maskotka – tytułowa Florka, którą pisarka cały czas trzymała w dłoni. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się skąd pisarka czerpała pomysły na tę właśnie książkę. Poznali także cały proces powstawania książki, począwszy od pomysłu, który rodzi się w głowie pisarza, aż do jej wydania i możliwości kupienia w księgarni lub wypożyczenia w bibliotece. Mali czytelnicy z wielką uwagą słuchali historii autorstwa pani Roksany i zadawali mnóstwo pytań. Na spotkaniu dzieci miały możliwość zakupu książek autorstwa Pani Jędrzejewskiej - Wróbel i otrzymania autografu na folderze poświęconym pisarce, a  przygotowanym przez bibliotekarkę. Spotkanie z Panią Roksaną Jędrzejewską – Wróbel było kolejnym spotkaniem zorganizowanym przez naszą bibliotekę i na pewno może zostać zaliczone do bardzo udanych i cennych. Dziękujemy za to niezwykłe spotkanie!

 

Polecamy książki autorstwa naszego gościa, które są dostępne w naszych filiach: „Królewna”, „Gębolud”, „Kamienica”, „Florka. Z pamiętnika ryjówki”, „Florka. Listy do babci”, „Florka. Listy do Józefiny”, „Maleńkie królestwo królewny Aurelki”, „Siedmiu Wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii”, , „Bzyk Brzęk”, „Sznurkowa historia”, „O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku”.

 

Fot.1 Nasz gość ogląda  biblioteczny kącik dla najmłodszych 

Fot. 2 Roksana Jędrzejewska- Wróbel przedstawia "Florkę" - bohaterkę swoich  trzech książek

Fot. 3 Prezentacja twórczości- pamiętnika ryjówki Florki

Fot. 4  Pani Roksana czyta  listy  Florki do przyjaciółki Józefiny

 

 

                      

                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Gminnej Bibliotece Publicznej, Filii w Przylepie 16 kwietnia mieliśmy zaszczyt gościć panią Elizę Piotrowską. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci poprowadziła warsztaty dla klasy II b z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy  w Przylepie.

Pod bacznym okiem wychowawcy - pani Małgorzaty Olszewskiej, na sam koniec wręczono laurki i podziękowania, a przedtem działo się wiele! Były pytania o to skąd się biorą pomysły na książki i czy Ciocia Jadzia istnieje naprawdę. Sama Eliza Piotrowska zdradziła nam, że niedługo ukaże się najnowsza część „Cioci Jadzi” z podtytułem Szkoła, bo przecież czas płynie i ciocina bratanica jest już za dużą na przedszkole. Mogliśmy powiedzieć ile miłych chwil spędziliśmy nad lekturą pierwszej i drugiej części Cioci Jadzi i którzy bohaterowie zapadli nam szczególnie w pamięć. Oh, ten Zenon Pieluszka – ulubieniec wszystkich dziewczynek, lekarz, który skradł serce Cioci Jadzi! Oh, ten Heniek Rockman i jego niezwykła historia miłości do pewnej ekspedientki! Oh,  ten przyjaciel najbliższy Oliwii – Łukasz Metka. Śmialiśmy się do łez, gdy Ciocia Jadzia udawała dziadka na przedszkolnym przedstawieniu i zazdrościliśmy szczerze, że potrafią upiec takie cudowne ciasto zwane Carambello Pipiakuku.

Część warsztatowa spotkania autorskiego to zadanie twórcze – dokończ historię. Wcześniej pani Eliza odczytała rozdział z drugiej części przygód Cioci Jadzi – Tęcza: Multikino, specjalnie pomijając ostatnie zdanie. Dzieciaki puściły wodze fantazji i mogły poczuć jak to jest samemu decydować, w którą stronę rozwinąć wątek i jak zakończyć opowiadanie. Sprawa nie była prosta, a pomysłów tyle ile głów – może któryś z nich pani Eliza wykorzysta w następnej swojej książce?

Koniec końców wszystko co dobre szybko się kończy i pani Eliza Piotrowska zakończyła swoją wizytę rozdając rozliczne autografy oraz częstując się kawałkiem tortu.

Ze swojej strony chciałabym serdecznie podziękować za odwiedziny i prosić o więcej – nie tylko spotkań autorskich z panią Elizą, która jednak jest podobna do Cioci Jadzi – ten sam cudowny uśmiech i optymizm, ale także o więcej spotkań z przemiłymi wielbicielami dobrej lektury,

Magdalena Piotrowska

 

Własnoręczne podziękowania od Elizy Piotrowskiej

Czekamy na kawałeczek tortu!

Pani Eliza podziwia laurkę

Laurka autorstwa Natalii Niemiery

Zdjęcie pamiątkowe z bohaterami książek

Uśmiechy z Ciocią Jadzią

 

 

 

 

 

We wtorek 19 marca 2013r. Gminna Biblioteka Publiczna w Zawadzie zorganizowała spotkanie autorskie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie. Zaproszonym gościem był Marcin Pałasz autor wielu książek dla dzieci i młodzieży. Napisał m. in. Opowieści z krainy potworów, Straszyć nie jest łatwo, Ptaś i Małgosia, Elfie gdzie jesteś, Zwłokopolscy i wiele innych. Na początku spotkania autor opowiadał zgromadzonej publiczności o tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z książką. Mówił o swoich zainteresowaniach i sposobach zdobywania pomysłów na nowe książki. Autor obdarzył wszystkich słuchaczy (zarówno tych młodszych jak i tych całkiem dorosłych) ogromną dawką optymizmu, gdyż jest osobą, która stara się przez życie iść z uśmiechem na twarzy. Zachęcał także młodych ludzi do czytania książek, gdyż słowo pisane, kształtuje wyobraźnię i wrażliwość oraz poszerza horyzonty myślowe. Pokazał słuchaczom, że będąc dorosłym można jednocześnie mieć duszę dziecka i wielki apetyt na życie. Jak sam twierdzi pisze po to, aby rozśmieszyć czytelników, żeby przynieść im radość, a jednocześnie pokazać, że czytanie w XXI wieku może być naprawdę fajną i cenną rozrywką.  Opowiadał również o tym jak ważną i dobrą rzeczą jest mieć pracę, którą się lubi oraz jak ważna jest wiara we własne siły przy pokonywaniu trudności i dążeniu do celu. Podczas spotkania pan Marcin Pałasz wykazał się ogromną ciekawością i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia książek pisarza oraz otrzymania od Niego autografu z dedykacją. W zbiorach naszej biblioteki znajdują się także książki pana Marcina ze specjalną dedykacją dla czytelników, do wypożyczania i czytania których serdecznie zapraszamy. Spotkanie odbyło się dzięki uczestnictwu naszej biblioteki w ogólnopolskim projekcie Instytutu Książki ph. Dyskusyjne Kluby Książki.

 

   

 

We wtorek 19 marca 2013r. Gminna Biblioteka Publiczna w Zawadzie zorganizowała spotkanie autorskie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie. Zaproszonym gościem był Marcin Pałasz autor wielu książek dla dzieci i młodzieży. Napisał m. in. Opowieści z krainy potworów, Straszyć nie jest łatwo, Ptaś i Małgosia, Elfie gdzie jesteś, Zwłokopolscy i wiele innych. Na początku spotkania autor opowiadał zgromadzonej publiczności o tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z książką. Mówił o swoich zainteresowaniach i sposobach zdobywania pomysłów na nowe książki. Autor obdarzył wszystkich słuchaczy (zarówno tych młodszych jak i tych całkiem dorosłych) ogromną dawką optymizmu, gdyż jest osobą, która stara się przez życie iść z uśmiechem na twarzy. Zachęcał także młodych ludzi do czytania książek, gdyż słowo pisane, kształtuje wyobraźnię i wrażliwość oraz poszerza horyzonty myślowe. Pokazał słuchaczom, że będąc dorosłym można jednocześnie mieć duszę dziecka i wielki apetyt na życie. Jak sam twierdzi pisze po to, aby rozśmieszyć czytelników, żeby przynieść im radość, a jednocześnie pokazać, że czytanie w XXI wieku może być naprawdę fajną i cenną rozrywką.  Opowiadał również o tym jak ważną i dobrą rzeczą jest mieć pracę, którą się lubi oraz jak ważna jest wiara we własne siły przy pokonywaniu trudności i dążeniu do celu. Podczas spotkania pan Marcin Pałasz wykazał się ogromną ciekawością i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia książek pisarza oraz otrzymania od Niego autografu z dedykacją. W zbiorach naszej biblioteki znajdują się także książki pana Marcina ze specjalną dedykacją dla czytelników, do wypożyczania i czytania których serdecznie zapraszamy. Spotkanie odbyło się dzięki uczestnictwu naszej biblioteki w ogólnopolskim projekcie Instytutu Książki ph. Dyskusyjne Kluby Książki.

 

Więcej artykułów…