Na zajęcia plastyczne do biblioteki pod hasłem „Magia Świąt” przybyły dzieci ze szkoły podstawowej i  młodzież gimnazjalna. Wysłuchaliśmy kolęd i  opowiadania o „Pomocniku Świętego Mikołaja” Marty Stęplewskiej. Oprócz wspaniałych świątecznych historii dzieci brały udział w malowaniu styropianowych mikołajków, tworzyły własną kartkę z życzeniami dla wybranej osoby, a z papieru robiły dużego Mikołaja - zawieszkę.  Chętni mogli ozdobić papierową bombkę i zawiesić ją w oknie lub na choince. Wykorzystane zostały przeróżne materiały plastyczne, jak: żele brokatowe, farby olejne, kredki świecowe, dziurkacze ozdobne i gwiazdeczki. Wszystkie własnoręcznie wykreowane ozdoby dzieci mogły zabrać ze sobą do domu. Niektórzy zgodnie stwierdzili, że  dzięki warsztatom w bibliotece mają gotowe pomysły na bożonarodzeniowe prezenty. To już nasze ostatnie spotkanie w tym roku w ramach klubu DKK, ale od stycznia działamy dalej.

 

 

 

Na ostatnie w tym roku spotkanie DKK przedszkolaki przyszły w wyjątkowo dobrym nastroju. Bo jak tu nie być radosnym skoro w przedszkolu był Mikołaj i dla wszystkich przyniósł upominki a i pani bibliotekarka ma wyjątkowo tajemniczą minę, czyżby niespodzianek ciąg dalszy….    W radosny klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadziło nas opowiadanie o  przygodach Mikołaja w noc wigilijną. Przedszkolaki wysłuchały  z dużym zainteresowaniem, następnie trochę pomarzyliśmy jaki prezent chcielibyśmy znaleźć pod choinką i zabraliśmy się do pracy. Wszyscy zgodnie stwierdzili że święta bez pięknie przyozdobionej choinki się nie liczą, więc trzeba było przygotować ozdoby choinkowe.  Po tak wyczerpującej pracy i pięknym wykonaniu kolęd i pastorałek wszystkim należały się upominki. Przedszkolaki złożyły ślubowanie, że w przyszłym roku będą równie grzeczne jak w tym no i oczywiście będą odwiedzać bibliotekę. W milej atmosferze wśród śpiewów pożegnaliśmy się, życząc sobie radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
W tym wyjątkowym czasie składamy również Państwu najserdeczniejsze życzenia Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek. Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia.


 

     

                     

 

 

 

We wtorek 9 października Gminna Biblioteka w Przylepie zorganizowała dla uczniów klas trzecich Publicznej Szkoły Podstawowej w Przylepie spotkanie autorskie z pisarką i dziennikarką w jednej osobie panią Barbarą Gawryluk. Autorka książek dla dzieci przyjechała do szkoły na zaproszenie  biblioteki  w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia od dwóch tygodni. Uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, na których przybliżono im sylwetkę i twórczość Barbary Gawryluk w formie prezentacji multimedialnej.

Spotkanie rozpoczęło się od niespodzianki przygotowanej specjalnie na tę okazję. Sympatyczny gość został przywitany utworem „Samba Pa Ti” Carlosa Santany, ulubionego muzyka, w wykonaniu panów D.Dudziaka i D.Rajchela - nauczycieli  z gimnazjum. Pisarka była zaskoczona tak miłym powitaniem i nie kryła wzruszenia.

Następnie pani Barbara Gawryluk opowiedziała krótko o sobie, po czym zaprezentowała napisane przez siebie książki. Wszystkie opisują prawdziwe historie, bo ich autorka zetknęła się z nimi podczas swojej pracy dziennikarskiej. To m. in. „Kaktus, dobry pies”, „W Zielonej Dolinie”, „Dżok, legenda o psiej wierności” i najnowsza „Baltic-pies, który płynął na krze”.

Tę ostatnią pozycję przeczytała we fragmentach. To historia, którą żyła Polska i cały świat. Książka opowiada o psie, który płynął Wisłą na krze i został uratowany przez mechanika statku badawczego R/V Baltica. Uczniowie słuchali opowieści w skupieni, a potem na prośbę autorki wymyślili jej początek. Chwilę później  znów zabrzmiała muzyka Santany. Ty razem usłyszeliśmy piękny utwór „Orfeusz”.

Ostatnia część spotkania była poświęcona na zadawanie pytań naszemu gościowi. Młodzi czytelnicy chętnie zabierali głos, pytali o powody pisania, początki kariery, pierwszych recenzentów utworów.

Na zakończenie Pani Barbara Gawryluk otrzymała kosz kwiatów, na pamiątkę dyplom  z podziękowaniem za interesujące przybliżenie swojej twórczości i specjalnie na tę okazję napisany wiersz przez uczniów kl. III B Jakuba Pawłowskiego i Jagodę Dąbrowską. Ostatnie chwile poświęciła na podpisywanie swoich książek.

                                                                                                                                 

W dniu 25 kwietnia 2012r. w bibliotece w Zawadzie miało miejsce spotkanie autorskie z popularnym autorem książek dla dzieci i młodzieży  – Grzegorzem Kasdepke.

Grzegorz Kasdepke jest autorem scenariuszy, programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa), laureatem Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnym zdobywcą Nagrody Edukacyjnej XXI, autorem bestsellerów wielokrotnie honorowanych laurami (wyróżnienie Polskiej Sekcji ibBY za książkę „Horror, czyli skąd się biorą dzieci”, wyróżnienie na najlepszą książkę roku za książkę „Rózga”, „Małe pióro” oraz za cykl książek o Kubie i Bubie).

W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze szkoły podstawowej w Zawadzie.

Spotkanie przebiegało w ciepłej i wesołej atmosferze, autor opowiadał  o swojej pracy, skąd czerpie pomysły na swoje książki oraz odpowiadał na liczne pytania młodzieży. Dowiedzieliśmy się ile lat obecnie liczy sobie Kuba, Buba, Kacper i inni bohaterowie, których przygody zostały spisane w książkach. Autor zdradził także plany na przyszłość.

Na koniec można było zakupić książki, uzyskać autograf autora oraz zrobić sobie wspólne zdjęcie.

Zapraszamy do wypożyczania książek Grzegorza Kasdepke ze specjalną dedykacją dla naszych czytelników.

Tym razem maluchy z przedszkola w Zawadzie wraz ze swoimi paniami przedszkolankami odwiedziły bibliotekę aby wspólnie przygotować się do Świąt Wielkanocnych. W bibliotece czekały na najmłodszych jajka, kury, kolorowe piórka, kleje i inne niezbędne akcesoria. Po krótkim wstępie przypominającym tradycje wielkanocne wszyscy przystąpiliśmy do działania. Było gwarno  bo każdy prześcigał się w pomysłach, każdy chciał przyozdobić swoje jajko najpiękniej jak potrafi. Gdy wszystkie jajka już były przyozdobione przedszkolaki dumnie pozowały do zdjęć, aby uwiecznić efekt swojej pracy. Następnie w świątecznym już nastroju pożegnaliśmy się, życząc sobie pięknych świąt i „dużego” zająca.

Spotkanie odbyło się w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

Więcej artykułów…