Kolejny raz przedszkolaki odwiedziły bibliotekę w Raculi. Drugie spotkanie z poezją Juliana Tuwima miało miejsce 3 grudnia. Tym razem motywem przewodnim stała się komunikacja miejska, czyli pociąg. Słynny utwór Juliana Tuwima „Lokomotywa” , który został odczytany przez bibliotekarkę stał się doskonałym narzędziem do pracy plastycznej. Dzieci otrzymały szablon lokomotywy parowej wraz z dziesięcioma wagonikami, który zapełniały się kolejno ”bagażem”: krowami., końmi, słoniami, kuframi, żyrafami, stołami, szafami oraz fortepianami, czyli obrazkami z przedmiotami i zwierzętami, które ciągnęła słynna lokomotywa pana Tuwima.

      Zabawa była zdaje się znakomita, bo wspólnie grupa stworzyła tuwimowski pociąg, który zabrała ze sobą do przedszkola. Każdy mógł się poczuć choćby na chwilę zawiadowcą stacji mając na głowie autentyczną czapkę kolejarza i lizak, dający znak do odjazdu. Warto wspomnieć, że wśród najmłodszych było spora gromadka, która znała na pamięć utwór Juliana Tuwima i pięknie go recytowała razem z bibliotekarką. Zachęcamy do czytania najmłodszym pociechom, bo naprawdę to lubią!

 

 

 

fot. 1-2 Mali goście w bibliotece podczas tworzenia lokomotywy

fot. 2 Uczestnicy spotkania prezentują swoje dzieło- efekt uważnego słuchania

 

We wtorkowe przedpołudnie 3 grudnia 2013r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Zawadzie odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną, by uczestniczyć w Pasowaniu na Czytelnika, które było ukoronowaniem pracy z książką i ich udziału w zajęciach organizowanych w siedzibie Biblioteki. Oficjalne przyjęcie w poczet czytelników, to ważne wydarzenie nie tylko dla biblioteki, ale również dla oczekujących z niecierpliwością pierwszoklasistów. Dzieci przyszły ze swoją wychowawczynią panią Jolantą Guziewicz oraz dyrektorem szkoły panem Władysławem Kondrasem. W uroczystości uczestniczyli też zaproszeni goście, wójt Gminy Zielona Góra pan Mariusz Zalewski i radna gminy pani Sylwia Brońska oraz rodzice. Kandydaci na czytelników odpowiadali na pytania dotyczące zasad zachowania się w bibliotece, sposobu poszanowania książek i jakich zachowań należy się wystrzegać przy czytaniu książki. Kolejnym etapem spotkania był test ze znajomości bohaterów znanych baśni, który został zaliczony na szóstkę. Ledwo pani bibliotekarka zaczęła czytać pytanie już był las rąk w górze, bo dzieci doskonale wiedziały o kim mowa, także krzyżówkę dzieci rozwiązały bardzo szybko z dumą wpisując na tablicy poszczególne hasła. Następnie wysłuchały w skupieniu opowiadanie „Wędrówka książki” i obejrzały pokaz multimedialny o poszczególnych etapach powstawania książki. Posumowaniem klimatu spotkania był pięknie przedstawiony przez dzieci wiersz Jana Huszczy „Skarga książki” i przeczytany przez wójta fragment baśni „Szewczyk Dratewka”. No i wreszcie najważniejszy moment spotkania. Nowi czytelnicy zgodnie wyrecytowali przysięgę pasowania, a następnie zostali uroczyście pasowani na czytelnika przez pana wójta i panią radną. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom, książkę, zakładki, ołówki, notesiki i słodycze. Wszystkie dzieci były bardzo dumne, że zostały przyjęte w poczet nowych czytelników i obiecały, że będą jeszcze częściej odwiedzać bibliotekę.           

Na tym kończymy naszą relację, wszystkim pięknie się kłaniamy i do odwiedzin naszej biblioteki serdecznie zapraszamy!!!

fot. 1 i 2  Zaraz nastąpi moment uroczystej przysięgi

fot. 3 i 4 Pasowanie na czytelnika - pasuje wójt Mariusz Zalewski i radna Sylwia Brońska

fot. 5 Dzieci bezbłędnie odpowiadają na pytania

fot. 6 Krzyżówka wcale nie taka trudna...

fot. 7 Recytacja wiersza "Skarga książki"

fot. 8 Wójt czyta fragment baśni " Szewczyk Dratewka"

 fot. 9 i 10 Nowi czytelnicy otrzymują pamiątki

fot. 11 Wychowawczyni pani Jolanta Guziewicz otrzymuje podziękowania i upominki dla dzieci

 

 

 

 

Spotkania z przedszkolakami w bibliotece – to nadzieja, że najmłodsze pokolenie lub choćby jego część będzie poszukiwać aktywnie wartości życiowych i rozrywki w książce.  To, że najmłodsi czytelnicy bardzo zainteresowani są literaturą i chętnie ją interpretują ( chociaż nie są w tego jeszcze  świadomi), świadczy  liczba maluszków już 2 –letnich , które są czytelnikami raculskiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej z/s w Zawadzie. Częstymi gośćmi w bibliotece są przedszkolaki z Gminnego Oddziału Przedszkola w Raculi. 21 listopada grupa 3 i 4 latków    odwiedziła bibliotekę, aby poznać literacką twórczość Juliana Tuwima, skierowaną do najmłodszych.  Grupa młodsza gościła tu po raz pierwszy – było więc to spotkanie zapoznawcze  z biblioteką, jej księgozbiorem, regulaminem wypożyczeń oraz przytulnym kącikiem dla dzieci i młodzieży. Jako, że rok 2013 został ogłoszony przez Sejm RP „Rokiem Juliana Tuwima” nie mogło zabraknąć  chociażby   Jego słynnego „Kotka”. Na pytanie kim był Julian Tuwim większość z nas odpowie z pewnością, że to autor wielu wspaniałych, błyskotliwych wierszy dla dzieci jak: „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, czy „Słoń Trąbalski” lub „Ptasie radio”. Julian Tuwim to po prostu towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością czytały lub słuchały jego utwory.

Po wysłuchaniu wierszyka  „Kotek” dzieci opowiadały o tym , co lubią jeść te zwierzęta , jak się zachowują i jakie kocie imiona znają. Bibliotekarka przygotowała wizerunki sławnych kotów z bajek i kreskówek i jakie było jej zdziwienie, kiedy maluchy po kolei chórem zgadywały: „To Garfield! A to Tom! O i kot Boba Budowniczego! Zagadki wcale nie były trudne a kolejne zadanie - stworzenie własnego „kotka” z pojedynczych elementów jak: ogon, pyszczek, uszka, obroża, łapki przednie i tylne no i oczywiście długi ogon - też nie było kłopotliwe. W razie potrzeby panie przedszkolanki  i bibliotekarka służyły pomocą, bo praca  z klejem „ciągnie się” w nieskończoność. Na koniec trzeba było pokolorować zwierzaki według własnego pomysłu i gotowe! A na koniec pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników wraz z własnymi kotami, a było ich ponad 20!

Do zobaczenia w Bibliotece!

 

                                    fot. 1 Grupa 4 latków prezentuje swoje dzieła.

           fot.2 Młodsza grupa- 3 latki po raz pierwszy z wizytą w bibliotece - ich kotki wymagały więcej pracy i     pomocy dorosłych

                                                   fot. 3 Praca wre... Powstają piękne koty

                                               fot. 4 Zaangażowanie maluchów godne podziwu

 

W dniu 2 października br. Gminna Biblioteka Publiczna w Zawadzie zorganizowała spotkanie autorskie dla dzieci z klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej w Zawadzie. Zaproszonym gościem była pani Barbara Stenka autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży (m.in. „Oj,Hela!”, ”Hela i zajęcia pozaszkolne”, ”Masło przygodowe”, „Akcja chłopaki”, „Piosenki Stenki”) oraz scenariuszy teatralnych i kabaretowych. Na początku spotkania pisarka opowiadała dzieciom o tym jak rozpoczęła się jej przygoda z książką, o swoich zainteresowaniach i sposobach zdobywania pomysłów na nowe książki. Autorka czytała z pomocą uczniów fragmenty swoich książek i wierszy, była także ruchoma wystawa ilustracji do książki „Masło przygodowe”. Niejednokrotnie zgromadzeni na spotkaniu uczniowie wybuchali śmiechem – słuchając o dziwnych i czasem nieprawdopodobnych przygodach bohaterów książek. Podczas spotkania pani Barbara wykazała się ogromną cierpliwością i chętnie odpowiadała na wszystkie pytania zadawane przez dzieciaki, a było ich naprawdę wiele. Można było także zakupić książki i otrzymać autograf z dedykacją, co wytrwalsi zdobyli nawet po kilka (dla mamy, siostry, kuzyna …) Nie lada wydarzeniem była obecność podczas spotkania panów z  kamerą telewizyjną i to najprawdziwszą! (krótką relację można było obejrzeć w TVP Gorzów Wlkp.).

Na zakończenie spotkania autorka otrzymała od uczniów zbiór własnoręcznie wykonanych ilustracji do popularnej książki swojego autorstwa „Oj, Hela!”.

Spotkanie autorskie było realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Z książką na walizkach”, którego celem jest  popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z małych miejscowości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filia biblioteczna w Raculi 7 czerwca miała przyjemność gościć Panią Roksanę Jędrzejewską –Wróbel. Autorką ponad 20 książek dla dzieci, która jest polonistką,  mieszka w Gdańsku, uwielbia morze, podróże i taniec. Lubi rozmawiać z ludźmi i opowiadać historie, o czym mogliśmy przekonać się podczas spotkania.

 

Pisarka przybyła na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami w ramach spotkań klubu DKK. W spotkaniu uczestniczyły grupy 5- i 6-latków z Przedszkola w Raculi. Pisarka zapoznała dzieci ze swoją twórczością i przeczytała fragmenty pamiętnika bohaterki swojej książki „ Florka – z pamiętnika ryjówki”. Przeczytana lektura zachęciła dzieci do dyskusji na temat jej treści. Dowiedziały się, co to jest pamiętnik i jak można go samemu stworzyć np. na „Dzień Ojca” i sprawić mu tym samym ogromną przyjemność.  Najbardziej podobała się jednak śliczna maskotka – tytułowa Florka, którą pisarka cały czas trzymała w dłoni. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się skąd pisarka czerpała pomysły na tę właśnie książkę. Poznali także cały proces powstawania książki, począwszy od pomysłu, który rodzi się w głowie pisarza, aż do jej wydania i możliwości kupienia w księgarni lub wypożyczenia w bibliotece. Mali czytelnicy z wielką uwagą słuchali historii autorstwa pani Roksany i zadawali mnóstwo pytań. Na spotkaniu dzieci miały możliwość zakupu książek autorstwa Pani Jędrzejewskiej - Wróbel i otrzymania autografu na folderze poświęconym pisarce, a  przygotowanym przez bibliotekarkę. Spotkanie z Panią Roksaną Jędrzejewską – Wróbel było kolejnym spotkaniem zorganizowanym przez naszą bibliotekę i na pewno może zostać zaliczone do bardzo udanych i cennych. Dziękujemy za to niezwykłe spotkanie!

 

Polecamy książki autorstwa naszego gościa, które są dostępne w naszych filiach: „Królewna”, „Gębolud”, „Kamienica”, „Florka. Z pamiętnika ryjówki”, „Florka. Listy do babci”, „Florka. Listy do Józefiny”, „Maleńkie królestwo królewny Aurelki”, „Siedmiu Wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii”, , „Bzyk Brzęk”, „Sznurkowa historia”, „O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku”.

 

Fot.1 Nasz gość ogląda  biblioteczny kącik dla najmłodszych 

Fot. 2 Roksana Jędrzejewska- Wróbel przedstawia "Florkę" - bohaterkę swoich  trzech książek

Fot. 3 Prezentacja twórczości- pamiętnika ryjówki Florki

Fot. 4  Pani Roksana czyta  listy  Florki do przyjaciółki Józefiny

 

 

                      

                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej artykułów…