Zbliża się Boże Narodzenie. W Bullerbyn dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach.

Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki – jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej, i jedną dla dziadziusia. W powietrzu unosi się zapach pierników, laku do lakowania prezentów i wszystko jest tak piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia... Najbardziej znane polskim dzieciom szwedzkie dzieci – Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin – wprowadzają nas w klimat szwedzkich świąt, trochę podobnych, a trochę różnych od naszych, ale przede wszystkim przeżywanych przez dzieci z równie wielkim zaangażowaniem, oczekiwaniem i radością.

„Boże Narodzenie w Bullerbyn” to opowiadanie, którego nie znajdziemy w znanej wszystkim książce „Dzieci z Bullerbyn”, ale to ten sam charakterystyczny styl narracji, ta sama niezwykła atmosfera maleńkiej szwedzkiej wsi, a przede wszystkim: Lisa, Anna, Britta, Kerstin oraz Lasse, Bosse i Olle. O Bożym Narodzeniu opowiada Lisa i jak zwykle robi to tak, że od razu chce się wszystko rzucić i jechać do Bullerbyn.

Tym razem do zasypanego śniegiem, pachnącego lasem, piernikami i lakiem do prezentów. Do Bullerbyn, w którym wszyscy obdarowują się prezentami, wspólnie świętują i cieszą się zimą. Gdzie tatusiowie czytają o nowonarodzonym Jezusie, gdzie rozbrzmiewa „Cicha noc” i szarym świtem, oświetlając sobie drogę pochodniami, saniami jedzie się do kościoła na poranną mszę. Choć opowiadanie jest bardzo krótkie, ma w sobie bardzo dużo ciepła i uroku, a także atmosfery bajki dzięki dużym i kolorowym, trochę staroświeckim ilustracjom Ilon Wikland. Właśnie zainspirowani tym opowiadaniem postanowiliśmy wczuć się w atmosferę przedświątecznych przygotowań i podczas trzech kolejnych spotkań staraliśmy się samodzielnie wykonać gwiazdkę – jak się później okazało: bardzo pracochłonną metodą wikliny papierowej. Z sześciu niepozornych rurek gazetowych wywiązaliśmy prawdziwe cuda, które ozdobią nie jedną choinkę. Wspaniała zabawa i radość tym większa, ze nikt nie spodziewał się takiego efektu!

 

 

"Boże Narodzenie w Bullerbyn"

Autor: Astrid Lindgren

Ilustracje: Ilon Wikland

 

 

 

fot. 1 Bożonarodzeniowe papierowe gwiazdeczki

fot.2 Ku pamięci, czyli o tradycjach Bożego Narodzenia w Szwecji

fot. 3 Przylepski DKK- klasa III b z PSP w Przylepie z wychowawczynią p. M. Olszewską

 

 

 

 

 

Stacja Tuwimowo  zaprasza

Uwaga, uwaga!

Tu stacja Tuwimowo! Na torze MAGIA przy peronie POEZJA

stoi pociąg do stacji DZIECIŃSTWO RADOSNE.

Pociąg odjeżdża w dowolnej chwili, a zatrzymuje się tam,

gdzie sobie życzą podróżni.

Pociąg prowadzi wyłącznie wagony pierwszej klasy z widokami

na przeszłość, przyszłość oraz na obłoki.

Proszę wsiadać, drzwi zamykać, oczy i uszy otwierać szeroko.

Odjazd!!!

 

 

Z okazji obchodów Roku Tuwima biblioteka w Zawadzie zorganizowała dla dzieci z miejscowego przedszkola cykl zajęć pt. „Stacja Tuwimowo”. W naszych cyklicznych spotkaniach dzieci zapoznały się z najbardziej znanymi i cenionymi wierszami, takimi jak: Lokomotywa, Rzepka, Okulary, Kotek, Ptasie radio. Po wspólnym czytaniu wierszy przyszedł czas na zabawę. Dzieci uzupełniały brakujące rymy, doskonale wiedziały też, ile wagonów było podoczepianych do lokomotywy i co się w nich mieściło. Razem bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki w  pociąg, który jechał przez krainę baśni. Propozycją, która zapewniła małym uczestnikom fantastyczną zabawę było wspólne wykonanie ilustracji do wiersza „Lokomotywa”, z których następnie powstała książeczka, którą można oglądać w bibliotece. Najmłodsi przyprowadzają do biblioteki rodziców, dziadków, rodzeństwo i z dumą prezentują efekt swojej pracy.  Z pewnością  na kolejnych spotkaniach  dla najmłodszych, wybierzemy się ponownie w podróż po ”cudownej i zabawnej krainie” najpiękniejszych wierszy tego wybitnego poety.

 

  

                              fot. 1 Czym tu zapełnić wagony?

                            fot. 2 Rysujemy portrecik kotka

                       

                      fot.3 Jedzie pociąg z daleka...

    fot. 4 Wszyscy jesteśmy ilustratorami

  

                                              

 

Kolejny raz przedszkolaki odwiedziły bibliotekę w Raculi. Drugie spotkanie z poezją Juliana Tuwima miało miejsce 3 grudnia. Tym razem motywem przewodnim stała się komunikacja miejska, czyli pociąg. Słynny utwór Juliana Tuwima „Lokomotywa” , który został odczytany przez bibliotekarkę stał się doskonałym narzędziem do pracy plastycznej. Dzieci otrzymały szablon lokomotywy parowej wraz z dziesięcioma wagonikami, który zapełniały się kolejno ”bagażem”: krowami., końmi, słoniami, kuframi, żyrafami, stołami, szafami oraz fortepianami, czyli obrazkami z przedmiotami i zwierzętami, które ciągnęła słynna lokomotywa pana Tuwima.

      Zabawa była zdaje się znakomita, bo wspólnie grupa stworzyła tuwimowski pociąg, który zabrała ze sobą do przedszkola. Każdy mógł się poczuć choćby na chwilę zawiadowcą stacji mając na głowie autentyczną czapkę kolejarza i lizak, dający znak do odjazdu. Warto wspomnieć, że wśród najmłodszych było spora gromadka, która znała na pamięć utwór Juliana Tuwima i pięknie go recytowała razem z bibliotekarką. Zachęcamy do czytania najmłodszym pociechom, bo naprawdę to lubią!

 

 

 

fot. 1-2 Mali goście w bibliotece podczas tworzenia lokomotywy

fot. 2 Uczestnicy spotkania prezentują swoje dzieło- efekt uważnego słuchania

 

We wtorkowe przedpołudnie 3 grudnia 2013r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Zawadzie odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną, by uczestniczyć w Pasowaniu na Czytelnika, które było ukoronowaniem pracy z książką i ich udziału w zajęciach organizowanych w siedzibie Biblioteki. Oficjalne przyjęcie w poczet czytelników, to ważne wydarzenie nie tylko dla biblioteki, ale również dla oczekujących z niecierpliwością pierwszoklasistów. Dzieci przyszły ze swoją wychowawczynią panią Jolantą Guziewicz oraz dyrektorem szkoły panem Władysławem Kondrasem. W uroczystości uczestniczyli też zaproszeni goście, wójt Gminy Zielona Góra pan Mariusz Zalewski i radna gminy pani Sylwia Brońska oraz rodzice. Kandydaci na czytelników odpowiadali na pytania dotyczące zasad zachowania się w bibliotece, sposobu poszanowania książek i jakich zachowań należy się wystrzegać przy czytaniu książki. Kolejnym etapem spotkania był test ze znajomości bohaterów znanych baśni, który został zaliczony na szóstkę. Ledwo pani bibliotekarka zaczęła czytać pytanie już był las rąk w górze, bo dzieci doskonale wiedziały o kim mowa, także krzyżówkę dzieci rozwiązały bardzo szybko z dumą wpisując na tablicy poszczególne hasła. Następnie wysłuchały w skupieniu opowiadanie „Wędrówka książki” i obejrzały pokaz multimedialny o poszczególnych etapach powstawania książki. Posumowaniem klimatu spotkania był pięknie przedstawiony przez dzieci wiersz Jana Huszczy „Skarga książki” i przeczytany przez wójta fragment baśni „Szewczyk Dratewka”. No i wreszcie najważniejszy moment spotkania. Nowi czytelnicy zgodnie wyrecytowali przysięgę pasowania, a następnie zostali uroczyście pasowani na czytelnika przez pana wójta i panią radną. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom, książkę, zakładki, ołówki, notesiki i słodycze. Wszystkie dzieci były bardzo dumne, że zostały przyjęte w poczet nowych czytelników i obiecały, że będą jeszcze częściej odwiedzać bibliotekę.           

Na tym kończymy naszą relację, wszystkim pięknie się kłaniamy i do odwiedzin naszej biblioteki serdecznie zapraszamy!!!

fot. 1 i 2  Zaraz nastąpi moment uroczystej przysięgi

fot. 3 i 4 Pasowanie na czytelnika - pasuje wójt Mariusz Zalewski i radna Sylwia Brońska

fot. 5 Dzieci bezbłędnie odpowiadają na pytania

fot. 6 Krzyżówka wcale nie taka trudna...

fot. 7 Recytacja wiersza "Skarga książki"

fot. 8 Wójt czyta fragment baśni " Szewczyk Dratewka"

 fot. 9 i 10 Nowi czytelnicy otrzymują pamiątki

fot. 11 Wychowawczyni pani Jolanta Guziewicz otrzymuje podziękowania i upominki dla dzieci

 

 

 

 

Spotkania z przedszkolakami w bibliotece – to nadzieja, że najmłodsze pokolenie lub choćby jego część będzie poszukiwać aktywnie wartości życiowych i rozrywki w książce.  To, że najmłodsi czytelnicy bardzo zainteresowani są literaturą i chętnie ją interpretują ( chociaż nie są w tego jeszcze  świadomi), świadczy  liczba maluszków już 2 –letnich , które są czytelnikami raculskiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej z/s w Zawadzie. Częstymi gośćmi w bibliotece są przedszkolaki z Gminnego Oddziału Przedszkola w Raculi. 21 listopada grupa 3 i 4 latków    odwiedziła bibliotekę, aby poznać literacką twórczość Juliana Tuwima, skierowaną do najmłodszych.  Grupa młodsza gościła tu po raz pierwszy – było więc to spotkanie zapoznawcze  z biblioteką, jej księgozbiorem, regulaminem wypożyczeń oraz przytulnym kącikiem dla dzieci i młodzieży. Jako, że rok 2013 został ogłoszony przez Sejm RP „Rokiem Juliana Tuwima” nie mogło zabraknąć  chociażby   Jego słynnego „Kotka”. Na pytanie kim był Julian Tuwim większość z nas odpowie z pewnością, że to autor wielu wspaniałych, błyskotliwych wierszy dla dzieci jak: „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, czy „Słoń Trąbalski” lub „Ptasie radio”. Julian Tuwim to po prostu towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością czytały lub słuchały jego utwory.

Po wysłuchaniu wierszyka  „Kotek” dzieci opowiadały o tym , co lubią jeść te zwierzęta , jak się zachowują i jakie kocie imiona znają. Bibliotekarka przygotowała wizerunki sławnych kotów z bajek i kreskówek i jakie było jej zdziwienie, kiedy maluchy po kolei chórem zgadywały: „To Garfield! A to Tom! O i kot Boba Budowniczego! Zagadki wcale nie były trudne a kolejne zadanie - stworzenie własnego „kotka” z pojedynczych elementów jak: ogon, pyszczek, uszka, obroża, łapki przednie i tylne no i oczywiście długi ogon - też nie było kłopotliwe. W razie potrzeby panie przedszkolanki  i bibliotekarka służyły pomocą, bo praca  z klejem „ciągnie się” w nieskończoność. Na koniec trzeba było pokolorować zwierzaki według własnego pomysłu i gotowe! A na koniec pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników wraz z własnymi kotami, a było ich ponad 20!

Do zobaczenia w Bibliotece!

 

                                    fot. 1 Grupa 4 latków prezentuje swoje dzieła.

           fot.2 Młodsza grupa- 3 latki po raz pierwszy z wizytą w bibliotece - ich kotki wymagały więcej pracy i     pomocy dorosłych

                                                   fot. 3 Praca wre... Powstają piękne koty

                                               fot. 4 Zaangażowanie maluchów godne podziwu

Więcej artykułów…