Cudowne i pokrzepiające - nie tylko serca, ale i podniebienia spotkanie zainicjowane akcją prezydencką narodowego czytania odbyło się w poniedziałkowe popołudnie 28. października w Gminnej Bibliotece Publicznej, Filii w Łężycy. Przesunięte w czasie – ze względu na kończące się prace remontowe filii biblioteki głośne czytanie dzieł Aleksandra Fredry skupiło w jednym miejscu, nie tylko mieszkańców, ale i znane osobistości naszej gminnej społeczności. Tym razem w roli lektorów, nie kryli swojej tremy głośno przyznając, iż jest to zajęcie bardziej stresujące niż nie jedno wystąpienie na sesji Rady Gminy.
„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i elitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Pani Małgorzata Makowska, bibliotekarz Filii w Łężycy w roli Klary oraz Pan Krzysztof Wołczyński, radny Gminy Zielona Góra jako Wacław - witali już w drzwiach zaproszonych gości w strojach z epoki bohaterów „Zemsty”. Głośne czytanie scen z komedii, wierszy albo bajek wywoływało salwy śmiechu na widowni potwierdzając tym samym, że i dzisiaj rozumiemy ten ponad dwustuletni humor i dowcip. Jak później przyznali sami czytający, także i im fredrowskie teksty przysporzyły wiele radości, tak i podczas przygotowań do występu, jak i podczas samej prezentacji. Niektórzy nie tylko czytali, ale przygotowali wspaniałe krótkie teatralne etiudy z odpowiednią charakterystyką włącznie.
W rolach głównych wystąpili:
Mariusz Zalewski, Wójt Gminy Zielona Góra jako Papkin
Urszula Zamiatała , Sekretarz Gminy Zielona Góra jako Klara
Ireneusz Bogucewicz, Zastępca Wójta Gminy Zielona Góra, wiersz Żona
Jacek Rusiński, Przewodniczący Rady Gminy, Bajka o osiołku
Wiesław Kuchta, Przewodniczący Komisji oświaty, kultury i sportu, wiersz Czyżyk i Zięba
Antonina Ambrożewicz – Sawczuk, Radna wsi Racula, Bajka o sowie
Mirosława Zdanowicz, dyrektor PSP w Przylepie, wiersz Do kaczora
Jolanta Rabęda, Sołtys wsi Łężyca, wiersz Trzeba by
Mieszkańcy wsi Łężyca:
Nela Żurańska, wiersz Motyl
Urszula Żurańska, wiersz Kogut
Julita Habiniak, wiersz Paweł i Gaweł
Julita Pluta, wiersz Małpa w kąpieli
oraz Mariusz Żurański i Mariusz Jakubowski jako Cześnik i Dyndalski.
Na scenie, na której pod portretem Aleksandra Fredry stanął specjalny stolik, przy którym można było opieczętować swoje własne książki lub specjalny prospekt informacyjny.
Tego dnia została także przecięta symboliczna wstęga i wszyscy mogli podziwiać oddane do użytku wyremontowane pomieszczenie biblioteki. Jak podkreślano nowa lokalizacja jest o wiele bardziej korzystna dla mieszkańców, a czytelników zaprasza podświetlany neon z logo biblioteki i gminnym herbem.
Koniec spotkania uświetnił wspaniały tort i pokaz multimedialny fragmentów ekranizacji filmowej „Zemsty”.
Magdalena Piotrowska
fot.1 M. Makowska w roli Klary i K.Wołczyński w roli Wacława

fot.2 Pan Wójt w roli Papkina i Pani Sekretarz Gminy w roli Klary

fot. 3 Przed przecięciem wstęgi- wejście do nowej siedziby biblioteki

fot.4 Otwarcie biblioteki - przecięcie wstęgi przez Wójta M. Zalewskiego

fot.5 Dyrektor biblioteki E. Januszewska dokonuje otwarcia filii

fot.6 Radna A. Sawczuk- Amrożewicz zachwyciła interpretacją "Bajki o sowie"

fot.7 Wszyscy aktywni uczestnicy "Narodowego czytania" w Łężycy