Więcej…

 

 

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, związany z tradycjami

i obrzędami rodzinnymi. Mają one niezwykłą atmosferę i symbolikę. Rozświetlona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche dźwięki kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają

w przeżycia, do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach.

Dzielenie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd przy wigilijnym stole to symbole wzajemnej jedności, miłości i pokoju.

Na II Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek spotkaliśmy się, aby kolejny raz śpiewać kolędy, cieszyć się, uśmiechać i przebaczać sobie. Muzyka zawsze była i będzie nieodzownym elementem wszelkiego świętowania. Symbolizuje radość i uświetnia wszelakie uroczystości. I tak z uroczystością Narodzenia Pańskiego łączy się śpiew specjalnych pieśni zwanych kolędami.

Pierwsze ślady kolęd na ziemiach polskich można spotkać już w XV wieku, w ciągu swej długiej historii podlegały wielu zmianom.

Już dzisiaj wiele popularnych dawniej kolęd i pastorałek zostało zapomnianych, a do tradycji wchodzą następne.

Niech w każdym polskim domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia nie zabraknie tak pięknej tradycji – tradycji śpiewania kolęd

i pastorałek. Bo cytując Wolfganga Goethe:

„ Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp.

Tam ludzie dobre serca mają.

Bo ludzie źli, ach wierzaj mi,

Ci nigdy nie śpiewają…”

 

II Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek – laureaci:

Kategoria – przedszkola:

I – Oddział Przedszkolny w Zawadzie

II – Oddział Przedszkolny w Raculi

III – Oddział Przedszkolny przy PSP w Zawadzie

Wyróżnienia:

- Oddział Przedszkolny w Ochli

 

Kategoria – Chóry:

I – Chór Piccola przy PSP w Ochli

Wyróżnienia:

- grupa kolędnicza z Publicznego Gimnazjum w Przylepie

- chór POCO SERIOSO z PSP w Drzonkowie

 

Kategoria – zespoły wokalne:

I – zespół SZABADA z PSP w Zawadzie

II – zespól wokalny THE SONG z PSP w Ochli

III – kolędnicy z PSP w Przylepie (kwintet)

Wyróżnienia:

- Trio (Zuzanna Olichwer, Kinga Walczak i Amelia Mroczkowska) z PSP w Ochli

- świetlica „Iskierka” ze Starego Kisielina

 

Kategoria – soliści:

I – Joanna Wijatkowska z PG Drzonków

II – Marta Dudek  z PSP Ochla

III – Dominika Skiruk ze Starego Kisielina

Wyróżnienia:

- Martyna Turzańska z Jan

- Tomasz i Bartosz Krakowiak z Krępy

 

Kategoria – dorośli:

I – Stowarzyszenie „Nasza Łężyca”

II – zespół „Bolero” ze Starego Kisielina

III – zespół „Wehikuł” z Krępy

 

 

Jury w składzie:

- Renata Bednarek

- Elżbieta Budrewicz

- Anna Fediuk

- Elżbieta Walania

Zdjęcia z przeglądu:

 

 

Więcej…

 

Klimat Świąt Bożego Narodzenia można było poczuć podczas warsztatów plastycznych w filii bibliotecznej w Łężycy. Zajęcia przygotowała bibliotekarka Małgorzata Makowska. Zapraszamy do obejrzenia fotografii z tego spotkania:

 

 

 

W oczekiwaniu z niecierpliwością na zbliżające się święta Bożego Narodzenia , po raz pierwszy na sali wiejskiej w Łężycy odbyły się warsztaty plastyczne pt. ” Bożonarodzeniowe rękodzieło” organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną filia   w Łężycy. Warsztaty odbywały się w cyklach co tygodniowych. Rozpoczęły się 20 listopada   i trwały przez 4 kolejny tygodnie do 18 grudnia. Udział mogli brać wszyscy chętni bez ograniczeń wiekowych. Zajęcia cieszyły się ogromną popularnością. Zarówno dzieci jak            i dorośli ozdabiali bombki metodą „karczocha” ( ozdabianie tasiemkami) oraz cekinami. Prace odbywały się na różnych kształtach tj. dzwoneczki, kule, choinki, bałwany, śnieżynki. Wszystkie zostały przyozdobione na różne sposoby według indywidualnych gustów uczestników warsztatów. Dodatkowo w bibliotece dzieci wykonywały  kartki świąteczne dla samotnych mieszkańców wsi. Zajęcia plastyczne miały na celu integrację  mieszkańców wsi, kreatywne wykorzystanie czasu wolnego oraz pobudzanie wyobraźni plastycznej uczestników.  Prace zostały sfotografowane przez prowadzącą warsztaty. Wszystkie arcydzieła, które wykonali uczestnicy warsztatów mogły zostać przez nich zabrane do domu na pamiątkę lub prezent dla najbliższych.

                                                     Małgorzata Makowska

 

 

 

W naszej historii był taki smutny czas, gdy na 123 lata Polska utraciła niepodległość. Dzięki zaborcom zniknęliśmy z map świata, ale Polacy pozostali…  Dążyli różnymi sposobami do odzyskania wolności. Ten trud został wynagrodzony. 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała wolność, a my przez szacunek dla przeszłości dzień ten czcimy jako Narodowe Święto Niepodległości.

Tą jedną z najważniejszych dat w kalendarzu próbujemy na znak szacunku i dumy z przynależności do narodu polskiego uświetnić wywieszając flagi narodowe, ale także coraz częściej – do czego namawia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, przypinając kokardy narodowe.

Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Zawadzie zaprosiła na warsztaty plastyczne  ph. „Kolory wolności” wszystkie klasy VI ze szkół podstawowych z terenu Gminy Zielona Góra. Celem naszego spotkania było przygotowanie kokard —  symboli dumy z polskich barw narodowych.  Mamy nadzieję że własnoręcznie wykonane rozety uzupełnione o  kolorystykę Naszej Gminy,  już po raz kolejny staną się one nieodłącznym elementem  podkreślającym dumę z polskiej historii w trakcie obchodów Dnia Niepodległości. Jednocześnie chcieliśmy dać wyraz temu, że patriotyzm może być źródłem radości i dumy, a wspólne praca jest sympatyczną zabawą i jednocześnie autentyczną lekcją patriotyzmu, który łączy i angażuje, integruje młode  pokolenie.

Całe przedsięwzięcie miało miejsce prawie tydzień przed oficjalnymi obchodami Dnia Niepodległości i mamy nadzieję, że owoce zmagań z różnego rodzaju materiałami plastycznymi w postaci kotylionów o zaskakującej czasem formie będą ozdoba szkolnych apeli i przedstawień upamiętniających wydarzenia 11 listopada.

Działanie kierowane do uczniów uświetnił swą obecnością Wójt Gminy Zielona Góra Pan Mariusz Zalewski, radna wsi Zawada Pani Sylwia Brońska, radny wsi Łężyca Pan Krzysztof Wołczyński oraz Pani Maria Golczyk przewodnicząca Caritas, Pani Elżbieta Walania, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie oraz Dyrektorzy szkół podstawowych z Zawady, Władysław Kondras i Ochli, Edyta Kosowska-Pallasch.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom podziękowania za udział składała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Zawadzie, Pani Elżbieta Januszewska.

Spotkanie warsztatowe wymagające zaangażowania  od jego uczestników w zamian daje poczucie sprawstwa i wpływu na efekty działania, a działanie plastyczne  korzystnie wpływa na rozwój kreatywności  i uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży oraz kształcenie poczucia piękna i estetyki.

Na koniec po występie artystycznym klasy IV ze PSP w Zawadzie podano słodki poczęstunek żółto – zielone galaretki. 

Magdalena Piotrowska

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Cudowne i pokrzepiające - nie tylko serca, ale i podniebienia spotkanie zainicjowane akcją prezydencką narodowego czytania odbyło się w poniedziałkowe popołudnie 28. października w Gminnej Bibliotece Publicznej, Filii w Łężycy. Przesunięte w czasie – ze względu na kończące się prace remontowe filii biblioteki głośne czytanie dzieł Aleksandra Fredry skupiło w jednym miejscu, nie tylko mieszkańców, ale i znane osobistości naszej gminnej społeczności. Tym razem w roli lektorów, nie kryli swojej tremy głośno przyznając, iż jest to zajęcie bardziej stresujące niż nie jedno wystąpienie na sesji Rady Gminy.

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i elitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Pani Małgorzata Makowska, bibliotekarz Filii w Łężycy w roli Klary oraz Pan Krzysztof Wołczyński, radny Gminy Zielona Góra jako Wacław - witali już w drzwiach zaproszonych gości w strojach z epoki bohaterów „Zemsty”. Głośne czytanie scen z komedii, wierszy albo bajek wywoływało salwy śmiechu na widowni potwierdzając tym samym, że i dzisiaj rozumiemy ten ponad dwustuletni humor i dowcip. Jak później przyznali sami czytający, także i im fredrowskie teksty przysporzyły wiele radości, tak i podczas przygotowań do występu, jak i podczas samej prezentacji. Niektórzy nie tylko czytali, ale przygotowali wspaniałe krótkie teatralne etiudy z odpowiednią charakterystyką włącznie. 

W rolach głównych wystąpili:

Mariusz Zalewski, Wójt Gminy Zielona Góra jako Papkin

Urszula Zamiatała , Sekretarz Gminy Zielona Góra jako Klara

Ireneusz Bogucewicz, Zastępca Wójta Gminy Zielona Góra, wiersz Żona

Jacek Rusiński, Przewodniczący Rady Gminy, Bajka o osiołku

Wiesław Kuchta, Przewodniczący Komisji oświaty, kultury i sportu, wiersz Czyżyk i Zięba

Antonina Ambrożewicz – Sawczuk, Radna wsi Racula, Bajka o sowie

Mirosława Zdanowicz, dyrektor PSP w Przylepie, wiersz Do kaczora

Jolanta Rabęda, Sołtys wsi Łężyca, wiersz Trzeba by

Mieszkańcy wsi Łężyca:

Nela Żurańska, wiersz Motyl

Urszula Żurańska, wiersz Kogut

Julita Habiniak, wiersz Paweł i Gaweł

Julita Pluta, wiersz Małpa w kąpieli

oraz Mariusz Żurański i Mariusz Jakubowski jako Cześnik i Dyndalski.

Na scenie, na której pod portretem Aleksandra Fredry stanął specjalny stolik, przy którym można było opieczętować swoje własne książki lub specjalny prospekt informacyjny.

Tego dnia została także przecięta symboliczna wstęga i wszyscy mogli podziwiać oddane do użytku wyremontowane  pomieszczenie biblioteki. Jak podkreślano nowa lokalizacja jest o wiele bardziej korzystna dla mieszkańców, a czytelników zaprasza podświetlany neon z logo biblioteki i gminnym herbem.

Koniec spotkania uświetnił wspaniały tort i pokaz multimedialny fragmentów ekranizacji filmowej „Zemsty”.

 

Magdalena Piotrowska

 

 

 

fot.1 M. Makowska w roli Klary i K.Wołczyński w roli Wacława

                                            fot.2 Pan Wójt w roli Papkina i Pani Sekretarz Gminy w roli Klary

                                          fot. 3 Przed przecięciem wstęgi- wejście do nowej siedziby biblioteki

                                        fot.4 Otwarcie biblioteki - przecięcie wstęgi przez Wójta M. Zalewskiego

                                                     fot.5 Dyrektor biblioteki E. Januszewska dokonuje otwarcia filii

                                            fot.6 Radna A. Sawczuk- Amrożewicz zachwyciła interpretacją "Bajki o sowie"

                                               fot.7 Wszyscy aktywni uczestnicy  "Narodowego czytania" w Łężycy 

 

 

Więcej artykułów…