Seniorzy z Gminy Zielona Góra gościli w dniach 12- 13 października w Zielonogórskiej Palmiarni w związku z Gminnymi Obchodami Dni Seniora. Uroczystego powitania wszystkich przybyłych gości dokonał Wójt Gminy Zielona Góra Mariusz Zalewski. Wśród nich były dwie delegacje z niemieckich gmin partnerskich - Neuzelle i Neuhausen, którzy otrzymali zaproszenie, aby wspólnie świętować i spotkać się z seniorami- mieszkańcami Gminy Zielona Góra.  W trakcie uroczystości wręczono nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego „ Jesienne prezenty dla Naszych Seniorów” i literackiego zorganizowanego przez naszą  bibliotekę w ramach Gminnych Obchodów Dni Seniora (więcej w artykule: „Rozstrzygnięcie konkursu - Gminne Obchody Dni Seniora”). Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Wójta Gminy Zielona Góra i to pan Wójt wręczył nagrody wszystkim zwycięzcom. Nagrodzone i wyróżnione prace można było podziwiać podczas uroczystości. Dni Seniora były również okazją do wręczenia miłych upominków solenizantom, którzy właśnie w tych dniach - 12 i 13 października - obchodzili urodziny.  Wart wspomnienia jest koncert  solistów Teatru Muzycznego z Poznania, który wzbudził zachwyt  i porwał do tańca nie jedną parę.

 

  

 

Z okazji gminnych obchodów Dnia Seniora, który przypadał będzie na 12 i 13 dzień października ogłoszono dwa konkursy adresowane do Publicznych Szkół Podstawowych z terenu Gminy Zielona Góra. Dzień Seniora to wyjątkowy symbol pamięci i wdzięczności kierowany do ludzi, którzy pamiętają urok lat i dekad ubiegłego wieku.

Konkurs literacki mający na celu zachęcenie dzieci do pisania i zaprezentowania własnej twórczości literackiej w dowolnej formie zgodnej z artystycznymi wyborami twórców. Jury wzięło pod uwagę w trakcie oceny poprawność stylistyczną i językową oraz twórczy charakter utworu rozwijający wrażliwość i wyobraźnię młodych autorów. Spośród 40 prac – serdecznych życzeń, które otrzymane we właściwym momencie odmienią serca jury wybrało 3 prace. I miejsce zajął  Mateusz Karpacz z kl. VI z PSP w Przylepie, II miejsce: Weronika Majewska z kl. V oraz IIII miejsce - Katarzyna Dziklińska z kl. VI z tej samej szkoły.  Poniżej prezentujemy nagrodzone życzenia.

I miejsce: Mateusz Karpacz

Światowy Dzień Seniora – to ogromnie ważna data! Bowiem, każdy z nas ma w rodzinie Jubilata.

Chcę dziś założyć wszystkim Wam życzenia: zdrowia, szczęścia, powodzenia.

Wasze życie i marzenia – wciąż do spełnienia! Wszystkie ważne sprawy macie załatwione.

Dzieci dobrze wychowane, usamodzielnione – dawno poszły w swoją stronę.

Wnuki rosną, rozrabiają i za wszystko Was kochają.

Ciężka, trudna praca się skończyła, teraz nic Was nie goni, nie trzyma.

Przed Wami miła i spokojna perspektywa.

Czas przyjemnościami wypełniany: przy krzyżówkach, gazetach oraz telewizji, gdy ciekawy mecz na wizji.

Idźcie przez życie z miłością i dobrocią w sercu, otoczeni bliskimi, których wspieracie i kochacie.

Teraz do Was cały świat należy! My możemy od Was wiele się nauczyć.

 

II miejsce: Weronika Majewska

Nadchodzi październikowa pora, a wtedy zbliża się Dzień Seniora!

Każdy Senior w takim dniu mógłby wspinać się po pniu.

Imprezować w klubie nocą przy okazji się wypocą.

Dużo ruchu na powietrzu, by przy wnukach nie zabrakło tchu.

Najważniejsze  zdrowie jest by w przyszłości być THE BEST!

 

III miejsce: Katarzyna Dziklińska

„ Dzień Seniora”

Szanowne Panie i drodzy Panowie

Dziś będziecie ucztować za swoje zdrowie.

Muzyka i tańce będą żwawe,

Więc szykujcie się na zabawę.

Wykwintne jedzenie i wystrój Sali

To wszystko dla Was drodzy kochani.

Cieszcie się, żyjcie sto lat albo i dłużej,

Bawcie się do rana w Zielonej Górze.

Palmiarnia Was przyjmie z ochotą,

Bo wszyscy Seniorzy to chodzące złoto.

 

W ramach konkursu plastycznego pod hasłem „Jesienne prezenty dla naszych Seniorów” prosiliśmy o stworzenie pracy o tematyce jesiennej w dowolnym formacie, wykonaną wybraną przez uczestnika techniką plastyczną z możliwością wykorzystania darów jesieni. Cele konkursu to rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży; kształcenie poczucia piękna i estetyki; wzbogacenie warsztatu plastycznego. Nie ma nic piękniejszego niż prezent, który jest darem własnych rąk. Wśród 57 prac, które zachwycały swą pomysłowością  i oryginalnością wykorzystania suszu leśnego , jesiennych darów przyrody Jury wybrało prace: I miejsce – Gabriela Sokołowska, kl. V z PSP z Ochli; II miejsce – Natalia Dobrowolska, kl. V z PSP w Drzonkowie; III miejsce – Aleksandra Czubkowska, kl. V z PSP w Starym Kisielinie. Wyróżniono również prace wykonane grupowo przez Świetlicę Szkolną kl. I – III przy PSP w Przylepie pod opieką Pani Ady Jendraszak– Kondras oraz klasy IV PSP w Zawadzie pod kierownictwem Pani Agnieszki Znamirowskiej.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Zielonogórskiej Palmiarni w najbliższy weekend podczas gminnych obchodów Dnia Seniora. Honorowy patronat nad obydwoma konkursami związanymi ze świętem Naszych Seniorów objął Wójt Gminy Zielona Góra Pan Mariusz Zalewski.

 

Magdalena Piotrowska

 

   fot.1 Wyróżnione prace plastyczne

                                            fot. 2 Nagrodzone prace plastyczne

 

 

 Wer fremde Sprachen nicht kennt, weiβt nichts von seiner eigenen

 

(„Kto nie zna języków obcych, nie ma pojęcia o swoim języku ojczystym”) - twierdził najwybitniejszy poeta niemiecki przełomu XVIII i XIX wieku Johann Wolfgang Goethe. Jego myśl stała się motywem przewodnim w Powiatowym Międzygimnazjalnym Turnieju Wiedzy o Językach Obcych przygotowanym  przez Gminną Bibliotekę Publiczną z/s w Zawadzie   filię w Raculi.  Turniej odbył się 8 października w Zawadzie a jego termin nie był przypadkowy, bowiem niedawno - 26 września  obchodzony był Europejski Dzień Języków Obcych, który od 2001 roku wpisany jest właśnie pod tą datą. Jak sama nazwa wskazuje -  jest to święto całej Europy a przede wszystkim języków, którymi posługują się Europejczycy. Celem turnieju była  promocja nauki języków obcych  wśród młodzieży i zainicjowanie postawy tolerancji  wobec innych kultur i tradycji.  Drużyny w składach trzyosobowych zmagały się z siedmioma zadaniami z zakresu kulturoznawstwa, geografii, lingwistyki i życia społecznego. Roztrzygającym  zadaniem była eliminatka „ Coś tu nie pasuje”- zadaniem uczestników była szybka analiza wyrazów w tabeli- skojarzeń z  krajem i wyeliminowanie jednego. To zadanie okazało się łatwe. A na podsumowanie komisja oceniła plakaty  i prezentacje drużyn uczestniczących w konkursie, które ostatecznie zadecydowały o przyznaniu zwycięskich miejsc i wyróżnień. Zgodnie z regulaminem turnieju plakaty można było przygotować w dwóch kategoriach.  Jedną z możliwości było zaprezentowanie wybranego państwa europejskiego i jego specyfiki- znanych ludzi, ciekawych miejsc, zabytków, języków urzędowych lub atrakcji turystycznych. Alternatywą był plakat propagujący naukę języków obcych. Wszystkie gimnazja uczestniczący w turnieju przygotowały wielobarwne i profesjonalne a nawet humorystyczne prace, które następnie zaprezentowały na forum. Laureatami turnieju zostali:

 

                I miejsce   - GimnazjumDrzonków

                II miejsce  - Gimnazjum Świdnica

              III miejsce - Gimnazjum Przylep

  

WYRÓŻNIENIA:         GIMNAZJUM ZABÓR

       GIMNAZJUM BABIMOST                      

 

Nagrody  wszystkim zwycięskim i wyróżnionym  Gimnazjom wręczył Wójt Gminy Zielona Góra pan Mariusz Zalewski i Dyrektor GBP z/s w Zawadzie pani Elżbieta Januszewska. A na koniec trudnych zmagań i po ostrej rywalizacji- małe „ co nie co”, czyli specjalności – wypieki z Austrii, Francji i Stanów Zjednoczonych z naszego wyjątkowego baru. Nasi goście i uczestnicy kosztowali mufinek waniliowych i czekoladowych, strucli jabłkowej i rogalików francuskich. Bar był swoistym sprawdzianem znajomości języków - zamówienia trzeba było złożyć w języku obcym.. Zabawy było sporo a i satysfakcji nie mało, bo to wszystko po to, by motywować do ciągłej nauki języków wszystkich - dorosłych i młodzież. Wszyscy delektowali się słodkościami, więc języki obce wcale nie są nam tak bardzo obce…

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

  

 

 

 

                                                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

\

 

 

GMINNE OBCHODY DNI SENIORA

12-13 PAŹDZIERNIKA 2013r.

 

 

 

 

Więcej…

Więcej artykułów…