Dlaczego Korczak musiał udzielać prywatnych lekcji? Jakie znasz utwory napisane przez Korczaka dla dzieci? Jak nazywały się audycje radiowe prowadzone przez Korczaka? Z tymi i innymi pytaniami przyszło się zmierzyć uczestnikom turnieju wiedzy o Januszu Korczaku w  piątek 16 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łężycy.  Celem konkursu było uczczenie pamięci wybitnego, polskiego pedagoga, pisarza i opiekuna żydowskich sierot a zorganizowany on został  w ramach ogólnopolskiego Roku Janusza Korczaka, który został ustanowiony przez Sejm RP.  Był to już drugi konkurs zorganizowany przez GBP z/s w Zawadzie na szczeblu powiatowym.

         Wśród zaproszonych gości był Wójt Gminy Zielona Góra Mariusz Zalewski, który zawsze zaszczyca swoją obecnością wszelkie inicjatywy kulturalno-oświatowe biblioteki , radni z Gminy Zielona Góra, nauczyciele oraz rodzice. W konkursie wzięły udział gminne szkoły podstawowe ze St. Kisielina, Zawady, Przylepu, Ochli i Drzonkowa i powiatowe gimnazja z Babimostu, Drzonkowa, Zaboru, Świdnicy i Przylepu, a dotyczył on życia i działalności społecznej wielkiego człowieka i opiekuna dzieci jakim był Korczak. Uczestnicy doskonale znali jego biografię i twórczość literacką, prezentując to podczas quizu i kompletowaniu aforyzmów . Drużyny zaprezentowały bardzo wyrównany poziom wiedzy – stąd minimalne różnice punktowe między poszczególnymi szkołami. Uczestnicy pracowali już dużo wcześniej przed konkursem, wykonując plakaty  zgodne z ideami korczakowskimi i prezentując je na turnieju.

          Dopełnieniem były kreatywne warsztaty plastyczne dla obu typów szkół – między innymi projekt serduszek korczakowskich z materiału, broszki z organzy i ozdoby z makaronu. Własnoręcznie wykonane prace uczestnicy mogli zabrać ze sobą w myśl idei korczakowskiej, aby dzielić się z innymi i szerzyć wzajemną pomoc.

              Laureatami wśród szkół podstawowych zostały: SP w Zawadzie ( I miejsce), SP w Starym Kisielinie ( II miejsce) i SP w Przylepie (III miejsce). Nagrodzone gimnazja to: Gimnazjum z Babimostu ( I miejsce), Gimnazjum z Drzonkowa (II miejsce) i Gimnazjum z Zaboru (III miejsce).

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom  wiedzy i znakomitych pomysłów!

                                                                                                                                    

 

       

 

 

                                                    

 

Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Zawadzie

 

zaprasza

 

do uczestnictwa w

 

 

I Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

„Niech kolęda w świat popłynie

 

który odbędzie się w dniach 12 i 13 grudnia bieżącego roku

w Filii Biblioteki w Krępie.

 

Celem naszego spotkania będzie:

- zachowanie i kultywowanie tradycji związanych  z okresem Świąt Bożego Narodzenia,
- przekazywanie młodemu pokoleniu staropolskich tradycji związanych z Bożym Narodzeniem,
- prezentacja dawnych i współczesnych kolęd i pastorałek,
- integracja społeczności lokalnej poprzez wspólne kolędowanie,
- ożywienie poczucia obowiązku pielęgnowania bogactwa tradycji związanych ze staropolskim zwyczajem

   kolędowania.

 

 

Załączniki:

  1. Regulamin
  2. Karta zgłoszenia

 

Więcej…

   

 

Drodzy Uczniowie!

 

                Idea korczakowska, której w tym roku winniśmy być szczególnie wierni, 

nie pozwala pozostać obojętnym wobec dzieci, zwłaszcza tych, którym w życiu zabrakło szczęścia.

Jako założyciel i opiekun warszawskiego Domu Sierot, Janusz Korczakbył wierny swoim przekonaniom, aż do końca.

Także i Wy – Młodzi Gimnazjaliści oraz uczniowie szkół podstawowych, możecie dać coś z siebie drugiemu człowiekowi, a nawet  w znaczący sposób

pomóc swoim rówieśnikom.

Aby dać Wam narzędzia i przedstawić nasz plan pomocy

zapraszamy na warsztaty plastyczne pod hasłem:

 

,,Korczakowskie serce”

 

Mamy nadzieję, że pomysły na drobnostki i nauka jak je samodzielnie wykonać – bez większego nakładu finansowego, przydadzą Wam sIE podczas bożonarodzeniowych kiermaszy, z których dochód będziecie mogli przekazać potrzebującym dzieciom w Waszej najbliższej okolicy.Zapraszamy więc chętnych, a zwłaszcza szkolnych aktywistów i społeczników, którzy dalej będą mogli przekazać swoje umiejętnościi zorganizować świąteczne spotkania.Zastrzegamy sobie jednak, iż nie może to być więcej niż 5 osób z danej szkoły, a ich udział prosimy zgłosić do dnia 31 października telefonicznie (tel. 68 321 1251) lub e-meilowo ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

 

 

        Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Zawadzie

serdecznie zaprasza do wzięcia udziału

w gminnym turnieju wiedzowym

                                                             „Henryk Goldszmit”

 organizowanym dla szkół podstawowych z terenu Gminy Zielona Góra,

który odbędzie się 16 listopada 2012 roku o godzinie 11.00.

 

Celem konkursu jest uczczenie pamięci wybitnego polskiego pedagoga, publicysty, pisarza, lekarza i działacza społecznego żydowskiego pochodzenia  –  Janusza Korczaka w 70. rocznicę Jego tragicznej śmiercioraz 100. rocznicę założenia Domu Sierot w Warszawie. Przypomnijmy, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oddając hołd temu wielkiemu człowiekowi, ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

 Uzupełnieniem zmagań turniejowych będą warsztaty plastyczne ph.: „ Korczakowskie serce ”

 

Regulamin gminnego turnieju wiedzowego

,, Henryk Goldszmit ”

 

  1. Konkurs organizowany jest dla uczniów szkół podstawowych, klas V  z terenu Gminy Zielona Góra, a jego uzupełnieniem są warsztaty plastyczne „ Korczakowskie serce”
  2. Gminny turniej wiedzowy jest konkursem tematycznym poświęconym postaci i twórczości  oraz działalności Janusza Korczaka, który odbędzie się  16 listopada bieżącego roku o godzinie 11.00 w Filii  GBP w Łężycy, ul. Odrzańska 16.
  3. Zmagania konkursowe są zadaniami indywidualnymi, będzie to test składający się z pytań otwartych i zamkniętych. 
  4. Każda zaproszona do udziału w turnieju szkoła może wytypować tylko jedną 3 – osobową grupę, wybraną spośród uczniów klas V szkoły podstawowej. Wyniki jakie osiągną indywidualnie podczas zmagań z pytaniami testowymi, na koniec zostaną zsumowane i potraktowane jako wynik szkoły, którą Uczniowie reprezentują.
  5. Prosimy również drużyny o przygotowanie plakatu informacyjnego związanego tematycznie z Rokiem Korczakowskim, który zostanie zaprezentowany na turnieju.  Jego ocena zostanie ujęta w ogólnym rankingu szkoły.
  6. Na wszystkich uczestników czekają upominki, a na zwycięzców nagrody.
  7. Szkoły powinny zgłosić swój akces na kartach zgłoszeniowych do 31 października bieżącego roku (według załączonego wzoru ) na adres GBP z siedzibą w Zawadzie lub droga elektroniczną na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

 

Informacji o konkursie udziela:

Magdalena Piotrowska

GBP z/s w Zawadzie, Filia w Przylepie

tel. 68 321 37 44

Wioletta Przybylska

GBP z/s w Zawadzie

tel.68 321 12 51

 

Więcej…

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Zawadzie

serdecznie zaprasza do wzięcia udziału

w międzygimnazjalnym powiatowym turnieju wiedzowym

 „Henryk Goldszmit”

 

organizowanym dla gmin sąsiedzkich Gminy Zielona Góra,

który odbędzie się 16 listopada 2012 roku o godzinie 11.00.

Celem konkursu jest uczczenie pamięci wybitnego polskiego pedagoga, publicysty, pisarza, lekarza i działacza społecznego żydowskiegopochodzenia  –  Janusza Korczaka w 70. rocznicę Jego tragicznej śmierci oraz 100. rocznicę założenia Domu Sierot w Warszawie. Przypomnijmy, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oddając hołd temu wielkiemu człowiekowi, ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Uzupełnieniem zmagań turniejowych będą warsztaty plastyczne ph.:

„ Korczakowskie serce ”

 

 

                   Regulamin międzygimnazjalnego powiatowego turnieju wiedzowego

,, Henryk Goldszmit ”

 

1. Konkurs organizowany jest dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu Gminy Zielona Góra

   i  gmin ościennych wobec niej, a jego uzupełnieniem są warsztaty plastyczne „ Korczakowskie serce”

2. Gimnazjalny turniej wiedzowy jest konkursem tematycznym poświęconym postaci  i twórczości  oraz działalności Janusza Korczaka, który

    odbędzie się  16 listopada bieżącego roku o godzinie 11.00 w Filii  GBP w Łężycy, ul.Odrzańska 16.

3.Zmagania konkursowe są zadaniami indywidualnymi, będzie to test składający się z pytań otwartych i zamkniętych. 

4. Każda zaproszona do udziału w turnieju szkoła może wytypować tylko jedną 3 – osobową grupę, wybraną spośród uczniów gimnazjum. Wyniki jakie osiągną indywidualnie podczas zmagań z pytaniami testowymi, na koniec zostaną zsumowane i potraktowane jako wynik szkoły, którą Uczniowie reprezentują.

5.Prosimy również drużyny o przygotowanie plakatu związanego tematycznie z Rokiem Korczakowskim, który zostanie zaprezentowany na turnieju.  Jego ocena zostanie ujęta w ogólnym rankingu szkoły.

6.Na wszystkich uczestników czekają upominki, a na zwycięzców nagrody.

7.Szkoły powinny zgłosić swój akces na kartach zgłoszeniowych do 31 października bieżącego roku (według załączonego wzoru ) na adres GBP z siedzibą w Zawadzie lub drogą elektroniczną na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Informacji o konkursie udziela:

Magdalena Piotrowska

GBP z/s w Zawadzie, Filia w Przylepie

tel. 68 321 37 44

Wioletta Przybylska

GBP z/s w Zawadzie

tel.68 321 12 51

Więcej…

Więcej artykułów…