Jesień w pełni, więc to czas na wybór dobrych książek!

Jesień idealna to ta spędzona pod ciepłym kocem, z kubkiem gorącej herbaty i z ciekawą książką w ręce.
Co polecają bibliotekarze na ten czas? Oto nasze propozycje!




MARIA MUSI WSZYSTKO ZMIENIĆ - DANUTA AWOLUSI

Tytułowa bohaterka to 45-letnia inspicjentka z warszawskiego teatru. Całe swoje życie poświęca pracy, a życie osobiste jest dosłownie nijakie. Nie ma męża, dzieci, mieszka w dużym domu z rodzicami i siostrą, a ich relacje z resztą rodzeństwa nie są najbliższe. Do Warszawy przyjeżdża włoski reżyser Luciano, by rozpocząć pracę nad nową sztuką w teatrze, w którym pracuje Maria. Jej relacje z Włochem nabierają tempa. Lecz czy kobieta taka jak Maria jest gotowa na zmiany, którymi uraczyło ją życie? Kto da jej wsparcie i czy może liczyć na pomoc bliskich?

To inspirująca powieść o akceptacji, własnych życiowych wyborach, więzach rodzinnych, zmianach oraz odnajdywaniu siebie - swoich pragnień, potrzeb i marzeń.



LA BESTIA - PRZEMYSŁAW PIOTROWSKI

La Bestia to trudna książka opowiadająca jeszcze trudniejszą historię, która niestety wydarzyła się naprawdę. Chciałoby się, aby ta fabuła była tylko wymysłem autora, fikcją literacką, lecz niestety wszelkie zdarzenia miały miejsce w rzeczywistości.

Przemysław Piotrowski wyruszył do Kolumbii śladami Luisa Alberto Garavito Cubillos seryjnego mordercy, pedofila, gwałciciela, okropnego człowieka, który skrzywdził nieludzką liczbę dzieci. To książka wymagająca, ciężka, duszna niczym klimat w Kolumbii. Warto przygotować się na wiele emocji i przemocy.



POLACY LAST MINUTE - JUSTYNA DŻBIK - KLUGE

Wydawać by się mogło, że piloci wycieczek mają rewelacyjną pracę - podróżują, odwiedzają ciekawe miejsca, tylko planują by wakacyjny wyjazd przebiegł w bezawaryjny sposób. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że w tym zawodzie można natrafić na wiele niespodzianek - problemowi turyści, z wieloma zastrzeżeniami i pretensjami, nocne telefony, koczowanie na lotnisku, zmiany w hotelach czy niesubordynacja. Wobec tego piloci narażeni są na wiele niepowodzeń i wymagana jest od nich wielka cierpliwość, takt oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

Anegdoty i wywiady zawarte w tym reportażu są bardzo ciekawe i autentyczne, więc to dobra lektura dla osób lubiących literaturę faktu.



ZA GRANICĄ - WOJCIECH CHMIELARZ

Daria i Marek wybierają się wraz z synem na wczasy do Chorwacji. na miejscu poznają parę Szwedów - Johana i Verę. Wspólnie spędzają trochę czasu, poznają się i dla obu rodzin to ciekawa przygoda i znajomość. Czy aby na pewno przyjazna relacja ze Skandynawami okaże się dobrym pomysłem? Czy to nie będą wakacje o których chiałoby się zapomnieć?



ODDECH - NINA IGIELSKA

"Spotkanie człowieka, którego się kochało jest jak powrót na miejsce zbrodni"

Główny bohater powieści Oddech nazywany jest Profesorem, w dodatku jest autorem książki, wokół której zrobiło się bardzo dużo szumu i stała się bestsellerem. Ma on szerokie grono fanek - w tym Kaję. Czy aby na pewno historia opisana w książce Profesora jest tylko fikcją literacką? Kaja doszukuje się w niej większej głębi. Natomiast jedno spotkanie tych dwojga doprowadzi do nocy, w której wydarzy się bardzo wiele. Gra toczona przez bohaterów może skończyć się na różne sposoby. Kto wygra to starcie? Czy będą wygrani i przegrani?

Oddech to powieść nieco inna, która na tle literatury popularnej może nieco się wyróżnić. Jej oryginalność i nietuzinkowość może zachwycać. Klimat, jaki stworzyła autorka jest duszny, mroczny, ze stopniowo budowanym napięciem i niepewnością. Dodatkowo to powieść filozoficzna opowiadająca o zemście, z trafnymi spostrzeżeniami i refleksją, którą każdy z czytelników może odebrać w inny sposób.




CHWAŁA MEKSYKAŃSKIM ZAKONNICOM - BARBARA KWINTA

Emilia Starska po ucieczce sprzed ołtarza staje na życiowym zakręcie - traci faceta, dobrą pracę, mieszkanie i stabilne życie. By na chwilę oderwać się od tej całej farsy związanej z nieodbytym ślubem, Emilia wyjeżdża do domu rodzinnego. Tam na strychu znajduje zapiski babci Zosi, która była znaną krakowską krawcową. Emilia na nowym etapie życia postanawia reaktywować słynny damski żakiet szyty przez babcię i zacząć go sprzedawać w swoim nowym sklepie. Czy kobieta odetnie się od przeszłości i nowe mieszkanie, nowa firma pozwolą jej cieszyć się bardziej z życia i odnaleźć upragniony spokój?

Powieść ta jest lekka i przyjemna, ale z dużym ładunkiem emocjonalnym. Opowiada o poszukiwaniu własnego szczęścia, swojej życiowej drogi, a w dodatku przynosi wiarę i nadzieję, że to czego w życiu szukamy, pewnego dnia nas odnajdzie i doda nam sił.



KOŁYSANKA Z AUSCHWITZ - MARIO ESCOBAR

Powieść ta opowiada historię Helene Hannemann - Niemki, która wyszła za mąż za Roma i mieli wspólnie 5 dzieci. Kiedy jej mąż i dzieci zostają zabrani do obozu Auschwitz, kobieta decyduje się na wyjazd razem z rodziną. Helene i Johann zostają rozdzieleni, lecz dzieci pozostają pod opieką matki. Doktor Mengele powierza Helene prowadzenie przedszkola w Auschwitz. Robi ona wszystko, by dzieci nie trafiły na śmierć i odczuwały choć w minimalnej ilości namiastkę normalności. Jednak mimo wszelkich starań bohaterka nie jest w stanie wszystkich ochronić przed śmiercią.

To smutna i poruszająca historia, która ujmuje czytelnicze serce. Takie historie na długo zapadają w pamięć.



DYGOT - JAKUB MAŁECKI

Dygot opowiada o losach dwóch rodzin - Geldów i Łabendowiczów, które w pewnym momencie splatają się ze sobą. W dodatku przedstawionych jest kilka pokoleń członków tych rodzin i mierzenie się z ich własnymi problemami. Kiedy czytelnik myśli, że ich rozterki już zostaną zażegnane, pojawia się kolejny pstryczek, który nie daje nadziei na wyjście z krętej drogi.

To książka, z której wypływa wrażliwość, piękno samo w sobie oraz nostalgia. Wyjątkowość tej powieści i sposób, w jaki ukazani są bohaterowie jest niebanalny i wyjątkowy.