11 września 1894 roku w Słupie urodziła się polska pisarka, autorka Plastusiowego Pamiętnika - Maria Kownacka. Zajmowała się także pisaniem artykułów do dziecięcych czasopism. Ponadto, współpracowała z Teatrem Baj w Warszawie, który jest najstarszym teatrem lalek w Polsce.

Maria Kownacka zmarła 27 lutego 1982 roku w Warszawie. W mieszkaniu autorki w Warszawie znajduje się obecnie Izba Pamięci Marii Kownackiej, oddział Muzeum Książki Dziecięcej.Dzieła Marii Kownackiej:

- Plastusiowy pamiętnik
- Kajtkowe przygody
- Kukuryku na ręczniku
- Rogaś z Doliny Roztoki
- Entliczek pętliczek
- Kwiatki Małgorzatki
- Jak mysz pod miotłąŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Kownacka#/media/Plik:Maria_Kownacka.jpg
22 lipca przypada rocznica urodzin Janusza Korczaka - ważnej postaci na tle polskiej historii.


Janusz Korczak nazywał się właściwie Henryk Goldszmit. Urodził się 22 lipca w roku 1878, bądź 1879 w Warszawie. Był lekarzem, pedagogiem, pisarzem, działaczem społecznym. Był prekursorem praw dziecka, a także dążył do równości i szacunku dzieci. Napisał wiele dzieł dla dzieci - a najpopularniejsze "Król Maciuś Pierwszy" do dzisiaj jest uwielbiane przez najmłodszych.

Janusz Korczak prowadził w latach 1912 - 1942 Dom Sierot w Warszawie - sierociniec dla żydowskich dzieci.

Zginął w Treblince w sierpniu 1942 roku.

Tove Jansson to fińska pisarka, malarka, ilustratorka. Ponadto, była autorką serii dla dzieci o Muminkach. Urodziła się 9 sierpnia 1914 roku, zmarła natomiast 27 czerwca 2001 roku.

Tove Jansson była także ilustratorką książek m.in. Hobbit, Alicja w Krainie Czarów.