Zastanawiacię się jakie książki Was zainteresują w długie zimowe wieczory? Które z nich będą godne uwagi? Z których czegoś się dowiemy, albo które umilą nam wolny czas? Oto lista książek, z którymi na pewno warto się zapoznać!


SIEROTY WOJNY - DAVID LAWS

Nauczycielka Claudia dowiaduje się o istnieniu 27 dzieci, które ukrywają się przed Gestapo. Rodzice tych sierot zostali zesłani do obozu koncentracyjnego. Kobieta narażając własne życie wraz z pomocą ruchu oporu stara się wywieźć dzieci do bezpiecznego miejsca i umieścić je wśród nowych rodzin.

"Sieroty wojny" to ważna książka, która w beletryzowany sposób przybliża tematykę Kindertransportów.


THE AMERICAN ROOMMATE EXPERIMENT - ELENA ARMAS

W mieszkaniu Rosie sufit spada na głowę - dosłownie. Na czas remontu postanawia się przenieść do mieszkania przyjaciółki Liny, która przebywa w podróży poślubnej. Jednak w mieszkaniu Liny miał zamieszkać przez jakiś czas jej kuzyn Lucas. Oboje z Rosie postanawiają dzielić przestrzeń mieszkalną i zostać współlokatorami. Jak potoczy się ich relacja? Czy zostaną tylko współlokatorami? Co dla nich będzie oznaczał randkowy eksperyment?

Lekka, przyjemna, a przede wszystkim odprężająca historia wprost idealna na długie zimowe wieczory.


MAM JUŻ DOŚĆ - JOANNA WARPAS, DANUTA AWOLUSI

"Mam już dość" to trudna, lecz bardzo realistyczna, oparta na faktach i przejmująca książka o kobietach, które doświadczyły boleści w swoim życiu z partnerem. Nie miały one łatwo, borykały się z ogromnymi problemami i przechodziły przez piekło, które trwało i trwa latami.


WIEM, CO CZUJESZ - GABRIELA GARGAŚ

"Człowiek potrzebuje czterech uścisków dziennie, by przeżyć, ośmiu, by zachować zdrowie, a dwunastu, by czuć się kochanym"

Iga to istny wulkan energii. Ma wiele pomysłów na siebie i nie boi się działania. Chciałaby napisać książkę o samotności, lecz potrzebuje do tego materiału. W taki sposób poznaje Michała - gburowatego na pierwszy rzut oka pracoholika. W zbieraniu informacji pomaga jej także 18-letni Mateusz, któremu brakuje bliskości z rodzicami. Chłopak robi wszystko, by zwrócić na siebie ich uwagę. Jest też Ella - uwielbiająca leczyć wszelkie problemy przytuleniem pracownica domu spokojnej starości.

Historie tych bohaterów tworzą spójny wątek, bo opowieść nie toczy się tylko i wyłącznie wokół Igi. Ona jest spoiwem łączącym i splatającym ze sobą wszystkich tych ludzi. W głównej mierze powieść dotyczy relacji międzyludzkich, a także samotności, bo każdy z jakąś swoją się mierzy.

"To moja bajka. Uważam, że każdy w życiu powinien mieć swoją bajkę, swoje książki, które chce przeczytać, swój świat, który chce pokolorować, swoją gwiazdkę na niebie i takie tam."


ZOSTAĆ - JUDITH W. TASCHLER

Felix, Max, Juliane i Paul poznają się w trakcie podróży do Rzymu. 20 lat później wspomnienia budzą się na nowo, bo cała czwórka ponownie spotyka się razem. Jak podjęte wtedy decyzje wpłynęły na ich obecne życie? Czy to spotkanie będzie miało ogromne znaczenie w wyborze zmian na najbliższą przyszłość?

Z dużą wrażliwością autorka opowiada o ludzkich uczuciach i życiowych wydarzeniach - śmierci, miłości, zdradzie. Na pewno ta historia ma swój charakter i specyficzny klimat. Pisana z perspektywy czterech osób nadaje zupełnie inny wymiar całej akcji.


STANY SPLĄTANE - JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI

Autor w tej książce splątał ze sobą 5 opowiadań o: miłości, chorobie, samotności, bliskości, relacjach międzyludzkich, bólu, stracie. Emocje, jakie wykreował dla bohaterów przenikają w taki sposób do odbiorcy, że odczuwa on każdy nerw bohatera, każde uczucie, tak jakby stał obok - jest z nim mocno związany.

"Stany splątane" to historie obyczajowe o różnych wymiarach miłości: do drugiej osoby, partnera, partnerki, siostry, dziecka. Nie brakuje w nich wszelkich emocji. To coś więcej niż 5 zwykłych opowiadań do przeczytania - to ludzkie historie rozłożone na części, dotykające ludzkiej psychiki, uczuć, wyłożone krętymi drogami, które muszą pokonać bohaterowie.


PESTKA I JAJKO - ALEX LATIMER

Cudowna historia o przyjaźni, która potrafi przetrwać najgorsze momenty. Książka pięknie odzwierciedla ludzkie życie. Wzruszenia na twarzy dorosłych, jak i dzieci zapewnione.


PANNA ŚPIESZKA CZEKA NA PANA LENIWCA - KATY HUDSON

Autorka książek "Za dużo marchewek", "Za dużo zimowych zabaw" w kolejnej bardzo ciekawej i ujmującej historii. Tym razem przestawione zostały dwa odmienne charaktery, które jedno od drugiego wymaga zrozumienia oraz cierpliwości. Śpieszka i Leniwiec są najlepszymi przyjaciółmi, ale muszą zrozumieć się nawzajem, uczyć życzliwości i akceptacji, bo każdy z nas jest inny.


CHŁOPIEC ZNIKĄD - KATHERINE MARSH

Fantastyczna młodzieżowa powieść o prawdziwej przyjaźni, niesieniu pomocy, zaufaniu i tolerancji.

Max przeprowadza się do Brukseli wraz z rodzicami. Brakuje mu koleżeńskich relacji, aż nagle odkrywa, iż w piwnicy ukrywa się syryjski uchodźca Ahmed. Czy chłopcy będą w stanie nawiązać relację mimo dzielących ich różnic?

Wiele wartości w tej historii zostanie przytoczonych młodemu czytelnikowi. Warto się w niej zaczytać!


KRAWCY ZAKLĘĆ - JAMES NICOL

Hen chciałby tak jak jego babcia wszywać magię w ubrania. Jednak w mieście zaczyna powstawać coraz więcej takich zakładów, wobec czego wujek chłopca musi zamknąć swój sklep. Czy chłopcu uda się pomóc rodzinie i uratować biznes?

Świetna i magiczna powieść dla dzieci o marzeniach, ich spełnianiu, wielkiej pasji i poświęceniu. Na pewno wiele uroku doda jej magiczny klimat i oryginalność.


GALLANT - V. E. SCHWAB

"Gallant" to historia Olivii Prior, która dorasta w szkole dla dziewcząt nie wiedząc nic o swojej rodzinie i pochodzeniu. Jednak jedyną rzeczą coś mówiącą o przeszłości jest dziennik jej matki. Informacje tam zawarte prowadzą do Gallant, który skrywa wiele tajemnic. A dziewczyna ma motywację, by je odkryć i dowiedzieć się gdzie jest jej miejsce na ziemi.